Ντρέιμοντ Γκριν: Αποβλήθηκε επειδή φώναξε σε… συμπαίκτη του – Νίκη οι Νικς επί των Ουόριορς (Video)

2021-01-22T07:39:15+00:00 2021-01-22T12:56:35+00:00.

22/Jan/21 07:39

Ο Ντρέιμοντ Γκριν είναι φωνακλάς. Γκρινιάρης. Ό,τι μπορείς να φανταστείς. Αλλά να τον αποβάλλουν επειδή φώναξε σε συμπαίκτη του; Ε αυτό είναι υπερβολή…

Οι Νικς νίκησαν με 119-104 στο Σαν Φρανσίσκο και συμπλήρωσαν τρεις σερί επιτυχίες, αλλά ίσως θα πρέπει να θυμόμαστε το παιχνίδι και για την αποβολή του Ντρέιμοντ Γκριν με δύο τεχνικές ποινές. Η δεύτερη μάλιστα του δόθηκε επειδή έβαλε τις φωνές στον ρούκι σέντερ, Τζέιμς Ουάισμαν, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γκριν πήγε να του δώσει την μπάλα, αλλά ο αντίπαλος έκλεψε. Προφανώς το λάθος χρεώνεται στον Γκριν αλλά ο ίδιος τα έβαλε με τον συμπαίκτη του. Οκ ως εδώ. Οι διαιτητές όμως έδωσαν το “Τ” στον Γκριν που ήδη είχε εισπράξει μία τεχνική ποινή στις αρχές του αγώνα και γενικώς γκρίνιαζε διαρκώς και στο άδειο γήπεδο … ακουγόταν.

Ήταν όμως μία τουλάχιστον υπερβολική κίνηση και μάταια ο ίδιος ο Γκριν κι ο Στιβ Κερ προσπαθούσαν να μεταπείσουν τους διαιτητές οι οποίοι στο ημίχρονο παραδέχτηκαν το λάθος. Ο Γκριν άφησε το παιχνίδι με τρεις πόντους σε 17 λεπτά, αλλά κι οκτώ τελικές πάσες.

Σίγουρα η απουσία του στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε ρόλο, διάστημα στο οποίο οι Νικς έκαναν ένα +11, αλλά σε γενικό πλαίσιο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι φτάνοντας στο 50% και πάλι (8-8, έναντι 8-7 των Ουόριορς).

Ο Αρ Τζέι Μπάρετ πέτυχε 28 πόντους που είναι το ρεκόρ καριέρας του δευτεροετούς παίκτη, ο Μίτσελ Ρόμπινσον πρόσθεσε 18 με 8/11 σουτ, ενώ ο Τζούλιους Ραντλ έκανε ακόμα ένα σπουδαίο παιχνίδι με 16 πόντους, 17 ριμπάουντ και εννιά ασίστ!

Ο Στεφ Κάρι έπιασε και πάλι το όριο των 30 πόντων (ακριβώς) με 5/14 τρίποντα ενώ ο Άντριου Ουίγκινς πρόσθεσε 17 πόντους κι ο Ουάισμαν που … άθελα του έγινε αιτία να αποβληθεί ο συμπαίκτης του, είχε 15. Υστέρησε με επτά πόντους και 2/11 σουτ ο Κέλι Ουμπρέ κι έτσι έσπασε το σερί των δύο νικών των Ουόριορς.