Γιούτα Τζαζ: Η πιο “καυτή” ομάδα με σούπερ Γκομπέρ και μεγάλη ανατροπή (Video)

2021-01-27T09:34:04+00:00 2021-01-27T09:34:04+00:00.

27/Jan/21 09:34

Ο Ρούντι Γκομπέρ ήταν εντυπωσιακός κατά των Νικς και οι Γιούτα Τζαζ έφτασαν στις εννιά σερί νίκες, επικρατώντας με 108-94 στο Σολτ Λέικ Σίτι.

Χωρίς να έχουν αλλάξει τίποτα ιδιαίτερα σε σχέση με το περσινό τους ρόστερ, οι Τζαζ έφτασαν τις εννιά συνεχόμενες νίκες και είναι αυτή τη στιγμή η πιο “καυτή” ομάδα στο ΝΒΑ ακολουθώντας παρά πόδας τους Λέικερς (μισή νίκη) στην κορυφή της δυτικής περιφέρειας και του ΝΒΑ συνολικά!

Ο Ρούντι Γκομπέρ σάρωσε τους ψηλούς των Νικς (Μίτσελ Ρόμπινσον και Νέρλενς Νοέλ), μετρώντας 18 πόντους (8/13 δίποντα), 19 ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής! Όλα αυτά μάλιστα χωρίς να υποπέσει σε λάθος.

Οι Τζαζ μάλιστα έκαναν μεγάλη ανατροπή για να πάρουν τη νίκη καθώς στο πρώτο ημίχρονο οι Νικς κατάφεραν να πάρουν διαφορά 13 πόντων.

Διαφορά η οποία εξανεμίστηκε στην τρίτη περίοδο. Ένα επί μέρους σκορ 28-13 αποτελείωσε τους Νικς που πλέον μετράνε τρεις σερί ήττες στο ταξίδι τους στη Δύση, παρότι το ξεκίνησαν με νίκη επί των Ουόριορς.

Ο Ρόις Ο’Νιλ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τζαζ με 20 πόντους κι αυτό σαφώς αποτελεί έκπληξη αλλά αποδεικνύει το βάθος της ομάδας. Ο Μάικ Κόνλεϊ πρόσθεσε 19 ενώ ο πρώτος σκόρερ των Τζαζ, Ντόνοβαν Μίτσελ, περιορίστηκε στους εννιά πόντους.

Ο Όστιν Ρίβερς με 25 πόντους (5/7 τρίποντα) ήταν ο κορυφαίος των Νικς, ενώ ο Τζούλιους Ραντλ είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.