Μπακς: Εμφατικός Γιάννης, μεγάλη νίκη με τους Ράπτορς (Video)

2021-01-28T07:01:55+00:00 2021-01-28T07:50:01+00:00.

28/Jan/21 07:01

Ο Γιάννης ήταν εμφατικός, άγγιξε το τριπλ νταμπλ κι οι Μπακς πέτυχαν μεγάλη νίκη με 115-108 επί των Ράπτορς στην προσωρινή τους έδρα στη Τάμπα και ακολουθούν τους πρώτους Σίξερς στην ανατολική περιφέρεια…

Ο MVP, Γιάννης Αντετοκούνμπο , πέτυχε 24 πόντους με 8/14 βολές και 8/13 δίποντα (0/1τριπ.) και πρόσθεσε 18 ριμπάουντ (ρεκόρ σεζόν) και εννιά ασίστ, αγγίζοντας για μία ακόμα φορά το τριπλ νταμπλ σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Ο Γιάννης οδήγησε τους Μπακς στη νίκη μαζί με τον Κρις Μίντλετον που πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο λίγο πριν μπει το τελευταίο λεπτό του αγώνα, κλειδώνοντας ουσιαστικά την 11η νίκη για τους Μπακς (11-6).

Ο Μίντλετον μέτρησε επίσης 24 πόντους με 5/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και επτά ασίστ, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο ζεστός τον τελευταίο καιρό, Μπρουκ Λόπεζ, που έκανε ρεκόρ σεζόν με 20 πόντους και έπιασε πέντε ματς στη σειρά με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι Ράπτορς κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι παρά το -9 του ημιχρόνου και κυρίως χάρη στον Νικ Πάουελ που είχε 26 πόντους με 5/7 τρίποντα και τον Κάιλ Λάουρι που έφτασε ως τους 21 με 6/8.

Το τρίποντο του Μίντλετον, η απόδοση του Γιάννη κι ένα προσωπικό ξέσπασμα του ΝτιΒιντσέντζο στην τέταρτη περίοδο τους υποχρέωσαν στην 11η ήττα τους (7-11) αλλά τουλάχιστον έχουν αφήσει πίσω το κακό τους ξεκίνημα και έχουν μείνει σε επαφή με την πρώτη οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας.

Ο Φρεντ Βαν Βλιτ- πρώτος σκόρερ των Ράπτορς στη σεζόν- έμεινε στους 10 πόντους ενώ μοίρασε και 10 ασίστ, μένοντας άποντος στο πρώτο μέρος.