Λέικερς: Οι… ταπεινοί Πίστονς σταμάτησαν τους πρωταθλητές (Video)

2021-01-29T07:12:25+00:00 2021-01-29T07:12:25+00:00.

29/Jan/21 07:12

Οι Πίστονς είχαν ένα από τα χειρότερα ρεκόρ στο ΝΒΑ. Οι Λέικερς το δεύτερο καλύτερο. Όχι πια…

Οι ταπεινοί Πίστονς έδωσαν ένα μάθημα στους πρωταθλητές, επικρατώντας εύκολα στο Ντιτρόιτ με 107-92, με το οποίο τους έριξαν στην τρίτη θέση.

Η απουσία του Άντονι Ντέιβις αποδείχτηκε καθοριστική για τους Λέικερς που έτσι έχασαν για δεύτερη σερί φορά εκτός έδρας μετά τους Σίξερς, παρότι ξεκίνησαν τη σεζόν με 10/10!

Ο Μπλέικ Γκρίφιν με 23 πόντους (5/10 τρίποντα) ήταν για πρώτη φορά φέτος ο κορυφαίος σκόρερ των Πίστονς ενώ ο συνήθης ύποπτος, Τζέραμι Γκραντ, έμεινε στους 14.

Τα πράγματα έδειχναν διαφορετικά στην αρχή. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ευστόχησε στα πρώτα επτά σουτ που πήρε και πέτυχε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο! Από εκεί και πέρα; Μόλις… δύο.

Τέλειωσε το ματς με 22 πόντους και 10 ασίστ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν οι Πίστονς. Χάρη σε ένα τρίποντο του Γκρίφιν με 7 λεπτά να απομένουν, ξεκίνησε ένα σερί 16-0 και έτσι κλείδωσαν τη νίκη με ευκολία, την πέμπτη της σεζόν (5-14).

Οι Πίστονς κέρδισαν αυτήν την εβδομάδα και τους Λέικερς, αλλά και τους πρώτους της Ανατολής, Σίξερς. Σε αυτό το ματς έλειπε ο Εμπίντ.

Ο Ουέιν Έλλινγκτον συνέχισε ένα σπουδαίο σερί έξι αγώνων με +14 πόντους πετυχαίνοντας 20 (6/9 τρίποντα) , ενώ 17 και 10 ριμπάουντ είχε ο Μέισον Πλάμλι.

Ο Κάιλ Κούζμα μέτρησε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ στη θέση του Άντονι Ντέιβις.