ΝΒΑ: Σημάδια ζωής στο Χιούστον, τέταρτη σερί νίκη – Οι Σανς σταμάτησαν τους Ουόριορς (βαθμολογία)

2021-01-29T09:10:51+00:00 2021-01-29T09:10:51+00:00.

29/Jan/21 09:10

Οι Ρόκετς δείχνουν σημάδια ζωής από τότε που ο Βίκτορ Ολαντίπο προσαρμόστηκε κι επέστρεψαν οι τραυματίες τους…

Ο Ολαντίπο πέτυχε 25 πόντους (2/10τριπ.), ο Κρίστιαν Γουντ επέστρεψε από ελαφρύ τραυματισμό και πρόσθεσε 22 και 12 ριμπάουντ κι οι Ρόκετς νίκησαν με 104-101 τους Μπλέιζερς επιστρέφοντας από το -20 της πρώτης περιόδου!

Οι Μπλέιζερς πήραν νωρίς προβάδισμα με +20 και 32-17 στο 12′, αλλά το 38-18 στη δεύτερη περίοδο άλλαξε τα πράγματα υπέρ των Ρόκετς.

Το ματς πήγε στο καλάθι στο τελευταίο λεπτό όταν ο Ολαντίπο έκανε το 101-98 με 26” να απομένουν για τη λήξη. Ο Γκάρι Τρεντ τζ. αστόχησε σε λέι απ, ο Γουντ έβαλε μία βολή αλλά ο Ανφέρνι Σίμονς έφερε το ματς ξανά στον πόντο με 3,1” να απομένουν. Ο Έρικ Γκόρντον έβαλε και τις δύο βολές και το τρίποντο του Σίμονς στην εκπνοή δεν βρήκε καν σίδερο…

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη των Ρόκετς που πλέον βλέπουν πιο αισιόδοξα της συνέχεα (ρεκόρ 8-9), ενώ οι Μπλέιζερς παραμένουν πιο πάνω με ρεκόρ 9-8. Ο Ντάμιαν Λίλαρντ μέτρησε 30 πόντους και εννιά ασίστ (5/11τριπ.), ενώ ο Γκάρι Τρεντ (παίζει βασικός στη θέση του Μακόλουμ) είχε 23 με 7/13 τρίποντα.

Ο Καρμέλο Άντονι ξεκίνησε βασικός, έπαιξε 38 λεπτά αλλά ήταν απογοητευτικός με έξι πόντους και μόλις 3/15 εύστοχα σουτ.

Οι Σανς ήταν πολύ καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο όταν πέτυχαν ένα +16 κατά των Ουόριορς και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη με 114-93, παρά την απουσία του Ντέβιν Μπούκερ.

Οι Σανς έσπασαν ένα αρνητικό σερί τριών παιχνιδιών, παίρνοντας τεράστια βοήθεια – κι εν πολλοίς ανέλπιστη- από τον πάγκο τους. Ο Φρανκ Καμίνσκι και ο Ναντέρ έκαναν σπουδαία δουλειά (ειδικά στην τέταρτη περίοδο) βοηθώντας τους Σανς να ξεκολλήσουν. Ο πρώτος άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ενώ o αμερικανό-αιγύπτιος έβαλε 16 πόντους.

Πρώτος σκόρερ των Σανς ήταν ο Μάικαλ Μπρίτζες με 20 πόντους, ενώ ο Στεφ Κάρι πέτυχε 27 με 5/10 τρίποντα αλλά είχε ελάχιστη βοήθεια από τους υπόλοιπους (16 ο Ουίγκινς, 4 ο Ουμπρέ, 2 ο Ντρέιμοντ Γκριν).