Ουίζαρντς-Χοκς 100-116: Ο Ρόντο “είπε”…αντίο στον Ουέστμπρουκ όταν αποβλήθηκε, 9 τεχνικές ποινές συνολικά!

2021-01-30T07:43:11+00:00 2021-01-30T07:49:51+00:00.

30/Jan/21 07:43

O Ραζόν Ρόντο δεν αλλάζει συνήθειες. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ τσαντίζεται εύκολα. Το αποτέλεσμα; Ο Ρας δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε κι ο Ραζόν Ρόντο του είπε… αντίο την ώρα που θα εκτελούσε βολές με τους συμπαίκτες του να πανηγυρίζουν. Μία ωραία ατμόσφαιρα…

Οι Χοκς νίκησαν εύκολα με 116-100 τους Ουίζαρντς σε έναν αγώνα που είχε τρεις αποβολές – ο Ρόντο την… πάτησε αργότερα, έξω κι ο Ρόμπιν Λόπεζ- και εννιά τεχνικές ποινές στο σύνολο!

Δεν κέρδισαν όμως χάρη στην αποβολή του Ουέστμπρουκ (έσπρωξε εκτός φάσης τον Ρόντο), αφού ήδη βρίσκονταν στο +18 εκείνη τη στιγμή.

Ο ένας λόγος ήταν ο Τρέι Γιανγκ που πέτυχε 41 πόντους με 5/9 τρίποντα, βάζοντας τους 18 στην τέταρτη περίοδο ώστε να αποτρέψει κάθε πιθανότητα επιστροφής των Ουίζαρντς που κατάφεραν χωρίς τον Ουέστμπρουκ να φτάσουν ως τους 10 πόντους!

Ο άλλος λόγος της νίκης ήταν η άμυνα πάνω στον πρώτο σκόρερ του ΝΒΑ, Μπράντλεϊ Μπιλ, που έμεινε στους 13 πόντους στα τρία πρώτα 12λεπτα, με την άμυνα του Καμ Ρέντις να είναι άκρως αποτελεσματική πάνω του!

Ο Μπιλ έφτασε τελικά στους 26 (9/8 τρίποντα), βάζοντας άλλους 13 στην τέταρτη περίοδο που η ομάδα του επιχείρησε μία επιστροφή, αλλά ήταν πολύ αργά. Ο Ουέστμπρουκ πρόλαβε πριν την αποβολή του να βάλει 26 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής, αλλά οι Ουίζαρντς έχασαν για ακόμα μία φορά, έχοντας τώρα το χειρότερο ρεκόρ στο ΝΒΑ με 3/12.