Γιάννης: 29 πόντοι σε ένα ημίχρονο… μόνος του τα έβαλε με τους Πέλικανς (Video)

2021-01-30T08:10:10+00:00 2021-01-30T08:10:10+00:00.

30/Jan/21 08:10

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο απέδειξε για πολλοστή φορά για ποιο λόγο είναι ο MVP του ΝΒΑ σε δύο συνεχόμενες σεζόν…

Αν κι οι Μπακς έχασαν από τους Πέλικανς με 131-126 στη Νέα Ορλεάνη, ο Γιάννης προσπάθησε να γυρίσει σχεδόν μόνος του το παιχνίδι που “χάλασε” από το πρώτο ημίχρονο με -23 και -28 προς το τέλος της τρίτης περιόδου!

Ο Αντετοκούνμπο είχε μόλις 9 πόντους στο πρώτο μέρος, αλλά κατάφερε να βάλει 29 στο δεύτερο και ουσιαστικά να βάλει ξανά τους Μπακς στο παιχνίδι, έστω κι αν αυτό δεν επιτεύχθηκε. Λίγος χρόνος να υπήρχε ακόμα, τότε θα τα κατάφερνε, αλλά το Μιλγουόκι άργησε να αντιδράσει.

Ο Γιάννης έβαλε συνολικά 38 πόντους με 2/7 τρίποντα, 13/20 δίποντα και 6/7 βολές, πετυχαίνοντας τα περισσότερα καλάθια του απέναντι στον σέντερ Στίβεν Άνταμς που ήταν η επιλογή των Πέλικανς για την άμυνα πάνω στον MVP.

Τέσσερα γκολ φάουλ του έβαλε ο Γιάννης που πέτυχε και κάποια μακρινά σουτ που του έδωσε ο Νεοζηλανδός επίτηδες. Πρόσθεσε επίσης 11 ριμπάουντ, πέντε ασίστ, δύο κλεψίματα και δύο μπλοκ, γεμίζοντας τη στατιστική του σε ένα από τα πληρέστερα φετινά του παιχνίδια. Κρίμα που αυτό δεν συνοδεύτηκε από τη νίκη των Μπακς.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί την επική προσπάθεια του Γιάννη, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο στην έδρα των Πέλικανς