Μπακς: Επίδειξη δύναμης του “τριπλού” Γιάννη, θρίαμβος επί των Πέισερς (Video)

2021-02-04T07:12:28+00:00 2021-02-04T07:12:28+00:00.

04/Feb/21 07:12

O Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εντυπωσιακός καθώς σε 31 λεπτά πρόλαβε να κάνει τριπλ νταμπλ κι οδήγησε τους Μπακς σε νίκη-επίδειξη δύναμης επί των ισχυρών Πέισερς με 130-110 στο Μιλγουόκι!

Ο MVP, Γιάννης Αντετοκούνμπο, μέτρησε 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε μόλις 31 λεπτά συμμετοχής, χωρίς να χρειαστεί καν να χρησιμοποιηθεί στην τέταρτη περίοδο αφού η διαφορά ήταν τεράστια υπέρ των Μπακς σε εκείνο το σημείο.

Ο Γιάννης μάλιστα ήταν σχεδόν απόλυτα εύστοχος αφού έχασε μόλις ένα σουτ (7/8 δίποντα) και μία ελεύθερη βολή (7/8 επίσης)!

Χάρη σε αυτόν κυρίως, οι Μπακς προηγήθηκαν με +17 πόντους στο ημίχρονο, αλλά δεν σταμάτησαν λεπτό να “σφυροκοπούν” τους Πέισερς που βρίσκονταν ελάχιστα πιο πίσω από τους Μπακς στη βαθμολογία. Στην τρίτη περίοδο το επί μέρους σκορ ήταν 38-21 και ο ο Γιάννης κάθισε στον πάγκο για να απολαύσει το υπόλοιπο του παιχνιδιού και τους συμπαίκτες του.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌΣ Ο “ΠΑΓΚΟΣ”

Όλοι οι βασικοί των Μπακς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, σε μικρό χρόνο συμμετοχής. Ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο πέτυχε 16, 12 ο Μίντλετον κι από 11 μέτρησαν ο Χόλιντεϊ απέναντι στα αδέλφια Άαρον και Τζάστιν και ο Μπρουκ Λόπεζ.

Πιο “ομιλητικός” ήταν ο πάγκος των Μπακς, αφού ο Μπριν Φορμπς μέτρησε 20 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής με 4/7 τρίποντα (ειδικότητα του), ενώ ο Μπόμπι Πόρτις τον ακολούθησε με 19 πόντους, εννιά ριμπάουντ και 4/5 εύστοχα σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε οκτώ λεπτά, πέτυχε ένα καλάθι και μοίρασε δύο ασίστ ενώ είχε και δύο κλεψίματα.

“Όαση” για τους Πέισερς που έπεσαν στο 12/10 (13-8 οι Μπακς) ήταν ο Ντομάντας Σαμπόνις που σημείωσε 33 πόντους με 3/5 τρίποντα ενώ πρόσθεσε 12 ριμπάουντ και έξι ασίστ! Ο Τζάστιν Χόλιντεϊ με 15 πόντους ήταν ο δεύτερος σκόρερ της Ιντιάνα. Με τον Άαρον Μπρόγκντον στους 12 και τον Μάιλς Τέρνερ στους τρεις πόντους, οι Πέισερς δεν μπορούσαν να είναι ανταγωνιστικοί.