Καβαλίερς-Μπακς: “Οδοστρωτήρας” ο Γιάννης στο δεύτερο ημίχρονο και μεγάλο διπλό (Video)

2021-02-06T07:24:13+00:00 2021-02-06T07:24:13+00:00.

06/Feb/21 07:24

Οι Μπακς έφτασαν στο Κλίβελαντ αυθημερόν. Ο Γιάννης ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο φάουλ νωρίς νωρίς. Χρειάστηκαν λοιπόν λίγο χρόνο να βρουν τον εαυτό τους. Και τα κατάφεραν…

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμοιαζε με οδοστρωτήρα στο δεύτερο ημίχρονο στο Κλίβελαντ και με 22 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα , οδήγησε τους Μπακς σε μεγάλο διπλό με 123-105 επί των πολύ δυνατών φέτος Καβαλίερς!

Οι Μπακς ταξίδεψαν στο κοντινό στο Μιλγουόκι, Κλίβελαντ, το πρωί του αγώνα λόγω μηχανικής βλάβης του αεροπλάνου τους. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο MVP φορτώθηκε με δύο φάουλ κι έτσι το Κλίβελαντ προηγήθηκε με έναν πόντο στο ημίχρονο.

Όπως το αεροπλάνο τους άργησε να πάρει… στροφές, έτσι συνέβη και με τον Γιάννη. Έβαλε 13 πόντους στην τρίτη περίοδο όταν οι Μπακς έκαναν ένα επί μέρους 34-26 και 22 συνολικά στο δεύτερο μέρος, διάστημα στο οποίο τα “Ελάφια” έκαναν ένα επιβλητικό +21! Σχεδόν όσοι κι οι πόντοι του Αντετοκούνμπο στα δύο τελευταία 12λεπτα.

Τέλειωσε το ματς με 33 πόντους (13/25 σουτ, 1/3τριπ., 6/8βολ.), 12 ριμπάουντ και ρεκόρ σεζόν 4 μπλοκ κι έτσι οι Μπακς πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους! Αυτή ήταν η αρχή ενός ταξιδιού έξι αγώνων για το Μιλγουόκι που θα ξαναπαίξουν στο Κλίβελαντ στο αμέσως επόμενο ματς.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 17 με 8/9 σουτ (!) και επτά ασίστ στο ενεργητικό του, ο Κρις Μίντλετον σημείωσε 15, ο Μπόμπι Πόρτις έβαλε 14 κι ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και ρεκόρ καριέρας 11 ριμπάουντ. Είχε κι έξι ασίστ,

Ο Κόλιν Σέξτον ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι ο πρώτος σκόρερ των Καβς με 19 πόντους, ενώ ο Αντρέ Ντράμοντ πρόσθεσε 18, χωρίς αυτή τη φορά να κάνει νταμπλ νταμπλ αφού έμεινε στα εννιά ριμπάουντ.

Χάρη σε αυτή τους την επιτυχία, οι Μπακς έφτασαν στη 1,5 νίκη απόσταση από τους πρώτους στην ανατολική περιφέρεια, Σίξερς, στην προσπάθεια που κάνουν να επιστρέψουν εκεί που βρίσκονταν στις προηγούμενες δύο σεζόν στη σειρά.