NBA: Η “μαύρη” βραδιά των Ουόριορς με ΜΟΛΙΣ 2 πόντους σε μία περίοδο!

2021-02-08T16:07:13+00:00 2021-02-09T02:05:35+00:00.

08/Feb/21 16:07

Πριν από 17 χρόνια οι Γκόλντεντ Στέιτ Ουόριορς βίωσαν μία από τις πιο “μαύρες” στιγμές τους στην regular season του NBA.

Στο παιχνίδι της κανονικής περίοδο του NBA στην Καλιφόρνια στις 8 Φεβρουαρίου του 2004 όπου οι Τορόντο Ράπτορς του Βινς Κάρτερ “άλωσαν” στην παράταση την έδρα των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς με 84-81, η τέταρτη περίοδος θα μείνει αξέχαστη στην ιστορία των “πολεμιστών” και όχι για καλό λόγο!

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου εκείνου του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι Ουόριορς ήταν μπροστά με 73-57 και είχαν “αγκαλιάσει” την νίκη, όμως σε αυτό το χρονικό διάστημα του ματς πραγματοποίησαν την χειρότερη περίοδο της ιστορίας τους στο NBA αφού σκόραραν μόλις 2 πόντους και δεχόμενοι συνολικό επιμέρους σκορ 18-2 είδαν το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση όπου το Τορόντο πανηγύρισε το διπλό.

Για την ακρίβεια στην τέταρτη περίοδο η -τότε- ομάδα του Έρικ Μάσελμαν είχε 1/12 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 0/3 βολές, 1 ασίστ, 8 λάθη και το μοναδικό της καλάθι το πέτυχε ο Έρικ Νταμπίερ στο 9:43 πριν το τέλος!

Για την ιστορία να επισημανθεί πως το νικητήριο καλάθι των Ράπτορς στην παράταση πέτυχε ο Πέτερσον με τρίποντο 3,9 πριν την λήξη της από ασίστ του Κάρτερ