Λέικερς: Ξανά στην παράταση, ξανά τριπλ νταμπλ ο ΛεΜπρόν! (Video)

2021-02-09T08:41:45+00:00 2021-02-09T08:41:45+00:00.

09/Feb/21 08:41

lebron james

Δεν πέρασαν παρά λίγα 24ωρα από το προηγούμενο ματς που κρίθηκε σε δύο παρατάσεις. Ε, η μία είναι πρόοδος για τους Λέικερς. Αυτό είπε και ο ΛεΜπρόν αστειευόμενος …

Ο “Βασιλιάς” ΛεΜπρόν έκανε ακόμα ένα τριπλ νταμπλ- το τρίτο στη σεζόν και το δεύτερο στα τελευταία τρία ματς- κι οι Λέικερς νίκησαν νίκησαν με 119-112 στο Λος Άντζελες Σίτι, πετυχαίνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους!

Ο Τζέιμς μέτρησε 28 πόντους (αλλά με 2/10 τρίποντα), 14 ριμπάουντ και 12 ασίστ κι οι Λέικερς επέζησαν στην παράταση όπου επικράτησαν κατά κράτος με σκορ 9-2. Η απουσία του Άντονι Ντέιβις τους έχει μεν επηρεάσει αγωνιστικά αλλά με τέτοιον ΛεΜπρόν… δεν χάνουν.

Γύρισαν το παιχνίδι στην κανονική περίοδο από το -11 στην τέταρτη περίοδο και μάλιστα προηγήθηκαν από το 107-102 εις βάρος τους με 110-107. Έκαναν όμως φάουλ στον Σάι Γκίλτζεους Αλεξάντερ σχεδόν με την εκπνοή σε προσπάθεια του για τρίποντο κι ο κορυφαίος των Θάντερ ευστόχησε και στις τρεις βολές (29 πόντοι, 10 ασίστ, επτά ριμπάουντ) φτάνοντας τις 5/5. Δεν υπήρχε όμως συνέχεια.

Ο Μόντρεζλ Χάρελ έβαλε 21 πόντους κι ο Ντένις Σρέντερ 19 και το σουτ που έδωσε προβάδισμα λίγο πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Ο Ουέσλι Μάθιους πρόσθεσε 16 ερχόμενος από τον πάγκο με 4/5 τρίποντα

Χάρη στις πέντε σερί νίκες τους οι Λέικερς έμειναν κοντά στους Τζαζ (μισή νίκη απόσταση) στην κορυφή της δυτικής περιφέρειας και του ΝΒΑ.

Αντίθετα οι Θάντερ με έξι ήττες στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους έπεσαν στην προτελευταία θέση της περιφέρειας τους, αλλά είναι αλήθεια πως το παλεύουν (ρεκόρ 10-13) πολύ περισσότερο από ό,τι περιμέναμε.

Ο Ντάριους Μπάζλεϊ έκανε επίσης νταμπλ νταμπλ με 21 πόντους και ρεκόρ καριέρας 16 ριμπάουντ και το ίδιο πέτυχε ο Χαμιντού Ντιάλο με 20 πόντους και 11 “σκουπίδια” στο ενεργητικό του.