Ουόριορς: Εις το όνομα του 40αρη Στεφ Κάρι (Video)

2021-02-12T07:20:43+00:00 2021-02-12T07:20:43+00:00.

12/Feb/21 07:20

Κανείς δεν μπορεί να σταματήσει τον Στεφ Κάρι φέτος. Οι Ορλάντο Μάτζικ έγιναν κι αυτοί θύματα του…

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 40 πόντους με 10/19 τρίποντα κι οι Ουόριορς νίκησαν με 111-105 τους ελλιπείς Ορλάντο Μάτζικ, στηριζόμενοι σχεδόν αποκλειστικά στο απίθανο παιχνίδι του ηγέτη τους.

Ο Κάρι δεν είχε αντίπαλο για ακόμα ένα βράδυ. Πρόλαβε σε 37 λεπτά να πετύχει τους 40 πόντους του, ευστοχώντας σε 10 τρίποντα (2/2 βολές, 14/265 σουτ) με κάθε τρόπο, ενώ πρόσθεσε οκτώ ριμπάουντ, πέντε ασίστ και τέσσερα κλεψίματα!

Οι Μάτζικ έπαιζαν χωρίς τους Φουρνιέ, Άντονι, Κάρτερ-Ουίλιαμς αλλά παρόλα αυτά έδειξαν πυγμή στη δεύτερη περίοδο, κλείνοντας το ημίχρονο με +9 πόντους.

Στην αμέσως επόμενη όμως οι Ουόριορς απάντησαν με 37-25, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα ως το τέλος χάρη στον Στεφ Κάρι που πλησιάζει τον Μπράντλεϊ Μπιλ στην πρώτη θέση των σκόρερ του ΝΒΑ.

Ο Άντριου Ουίγκινς πρόσθεσε 21 πόντους κι ο Κέλι Ουμπρέ 17 για τους Ουόριορς που πέτυχαν δεύτερη σερί νίκη και κρατάνε την 8η θέση στη δυτική περιφέρεια.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ και πέντε ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Ορλάντο Μάτζικ που έχασαν για όγδοη φορά στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους. Ο Τέρενς Ρος είχε 20 πόντους με 8/27 σουτ, ενώ άλλους τόσους έβαλε ο Ντουέιν Μπέικον.

Και μόλις τέλειωσε το παιχνίδι, ο Κάρι είπε να κάνει ένα… λέι από από το τρίποντο και φυσικά ευστόχησε και σε αυτό.