Μπλέιζερς: Ο “Μέλο”… καθάρισε τους Σίξερς με 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο (Video)

2021-02-12T07:55:24+00:00 2021-02-12T07:55:24+00:00.

12/Feb/21 07:55

Για πολλά πράγματα στη ζωή και στο μπάσκετ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Για ένα θα έπρεπε. Δεν υποτιμάς τον “Μέλο”…

Ο Καρμέλο Άντονι πέτυχε 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο (και 24 συνολικά), ευστόχησε και στις δύο κρίσιμες βολές τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος και οι Μπλέιζερς πήραν τεράστια νίκη με 118-114 επί των πρωτοπόρων της Ανατολής, Σίξερς!

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ μέτρησε 30 πόντους (6/21 σουτ, αλλά 14/15 βολές) και μοίρασε επτά ασίστ, αλλά ο Άντονι έκανε τη διαφορά όταν χρειάστηκε. Οι Μπλέιζερς έβαλαν 29 πόντους στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, με τους 17 να ανήκουν στον 12ο σκόρερ στην ιστορία του ΝΒΑ.

Είχε μάλιστα 4/5 εύστοχα τρίποντα, τα τρία συνεχόμενα στην αντεπίθεση που έκαναν οι Μπλέιζερς με τα οποία πήραν προβάδισμα με 102-97. Με δικά του καλάθια έγινε και το 108-101, αλλά οι Σίξερς επέστρεψαν (109-109) δύο φορές (114-114) με τρίποντο του Σεθ Κάρι. Ο Καρμέλο κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές κι ο Κόβινγκτον κατάφερε να αποτρέψει την επίθεση των Σίξερς, με τον Λίλαρντ να κλείνει το ματς…

Ο Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε 35 πόντους (9ρ.), ο Μπεν Σίμονς πρόσθεσε 23 με 11 ριμπάουντ και εννιά ασίστ στη στατιστική του αλλά δεν αρκούσαν στους Σίξερς που είχαν ένα σερί τεσσάρων νικών μακριά από τη Φιλαδέλφεια.

Οι Σίξερς μετρούσαν έξι νίκες στα τελευταία επτά παιχνίδια τους κι ω! τι σύμπτωση, αυτή η ήττα ήταν από τους Μπλέιζερς μέσα στη Φιλαδέλφεια, η μόλις δεύτερη για φέτος εντός έδρας.