Τζαζ – Μπακς: Δεν έφτανε το φοβερό δεύτερο ημίχρονο του Γιάννη (Video)

2021-02-13T07:30:49+00:00 2021-02-13T13:19:30+00:00.

13/Feb/21 07:30

O Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 27 απόν τους 29 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Τζαζ κυριάρχησαν από το πρώτο, δεν απειλήθηκαν ποτέ και νίκησαν με 129-115 στο Σολτ Λέικ Σίτι, “σκουπίζοντας” για φέτος τους Μπακς.

Ο Ρούντι Γκομπέρ μέτρησε 27 πόντους, 12 ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ (9/12 δίποντα, 9/13 βολές) και ο Τζο Ινγκλς ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 27 πόντους (7/9 τρίποντα) οδηγώντας τους Τζαζ στην έκτη συνεχόμενη νίκη τους και την 17η στα 18 τελευταία παιχνίδια τους!

Κράτησαν και πάλι την πρώτη θέση σε ολόκληρο το ΝΒΑ, ξεκινώντας μάλιστα αυτό το απίστευτο διάστημα νικών με το διπλό επί των Μπακς στις 9 Ιανουαρίου.

Οι Τζαζ κατάφεραν να περιορίσουν τον Γιάννη στο ελάχιστο που μπορούσε να κάνει στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας τον στους 2 πόντους, με αντίπαλο κυρίως τον κοντύτερο (1.98μ.) Ρόις Ο’Νιλ! Στο ίδιο διάστημα ο Ινγκλς είχε μετρήσει 20 πόντους (ρεκόρ καριέρας για ένα ημίχρονο) κι οι Τζαζ βρέθηκαν μπροστά με 17 πόντους διαφορά.

Ο MVP αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο με 27 πόντους αλλά ήταν αργά για τους Μπακς που έπαιξαν και πάλι χωρίς τον Τζρου Χόλιντεϊ, αλλά απών ήταν κι ο βασικός πόιντ γκαρντ των Τζαζ, Μάικ Κόνλεϊ.

Ο Γιάννης τέλειωσε το ματς με 29 πόντους (12/20 σουτ, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές), ενώ πρόσθεσε στη στατιστική του 15 ριμπάουντ, έξι ασίστ, δύο κλεψίματα και δύο μπλοκ!

Παρ τις… μοναχικές σε κάποιες περιπτώσεις, προσπάθειες του, οι Τζαζ ξέφυγαν ακόμα και με 21 πόντους διαφορά, 89-68, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ μέτρησε 26 πόντους (13/14 βολές, αλλά 1/9 τρίποντα), ενώ ο Τζόρνταν Κλάρκσον πρόσθεσε 25 για τους Τζαζ που με ρεκόρ 21-5 κράτησαν και πάλι την πρώτη θέση στο ΝΒΑ παρά τη νέα νίκη και των Λέικερς. οι Τζαζ έκλεισαν το ημίχρονο με 14-5 ξεκινώντας από αυτό το μοναδικό τρίποντο του Μίτσελ.

Αντίθετα οι Μπακς έχασαν για δεύτερη σερί φορά μετά τους Σανς κι αυτές οι ήττες ήρθαν μετά το 5-0 που είχαν σημειώσει προηγουμένων. Ο Μπρουκ Λόπεζ σημείωσε 23 πόντους (3/9 τρίποντα) κι ο Κρις Μίντλετον έμεινε στους 18.

Οι Μπακς είχαν πετύχει πάνω από 120 πόντους σε έξι συνεχόμενα ματς (ρεκόρ ιστορίας), αλλά η άμυνα των Τζαζ αποδείχτηκε αποτελεσματικότερη αφού κράτησε τον Γιάννη στους δύο σε ένα ημίχρονο. Ήταν οι λιγότεροι πόντοι από πέρυσι, ξανά απέναντι στη Γιούτα.