Νετς: Ανατροπή ΕΠΟΣ με Χάρντεν από το -24 κατά των Σανς και χωρίς Ντουράντ, Ίρβινγκ! (Video)

2021-02-17T08:41:12+00:00 2021-02-17T13:32:28+00:00.

17/Feb/21 08:41

O Τζέιμς Χάρντεν πήγε στους Νετς αλλάζοντας το ρόλο του δίπλα στον Κάιρι Ίρβινγκ και τον Κέβιν Ντουράντ. Όχι ότι ήταν κακός ως τώρα. Κάθε άλλο. Δίχως τους συντρόφους τους στην Big3 των Νετς, έκανε το θαύμα του σαν να βρισκόταν στους Ρόκετς…

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 38 πόντους και μοίρασε 11 ασίστ και οι Νετς έκαναν μία επική ανατροπή από το -24, επικρατώντας τελικά με 128-124 στο Φοίνιξ, πετυχαίνοντας ένα επί μέρους +25 στο δεύτερο ημίχρονο και με τον “μουσάτο” να βάζει το μεγάλο καλάθι της προσπέρασης!

Με το σκορ στο -8 περίπου 2:50” πριν το τέλος όταν ο Κρις Πολ έβαλε τρία απανωτά τρίποντα (29π., 7ασ., 4/8τριπ.), οι Νετς γύρισαν το ματς και πάλι φτάνοντας στο καλάθι. Ο Χάρντεν πήρε την μπάλα και με τρίποντο στα 31” πριν το φινάλε έβαλε μπροστά τους Νετς με 126-124.

Ο Λάντρι Σάμετ (13π.) έπαιξε τέλεια άμυνα πάνω στον Μπούκερ (22π., 7ασ.) αφήνοντας τους Σανς χωρίς καλάθι για 2.30 λεπτά κι ο Χάρντεν με δύο βολές σφράγισε τη νίκη για τους Νετς. Ήταν η τέταρτη συνεχόμενη για το Μπρούκλιν και τους ανέβασε στη δεύτερη θέση της Ανατολής πάνω από τους Μπακς και μία κάτω από τους Σίξερς!

Ο Χάρντεν είχε 5/11 τρίποντα, 14/22 σουτ συνολικά (5/5 βολές) ενώ μοίρασε 11 ασίστ και πήρε επτά ριμπάουντ κάνοντας μόλις δύο λάθη σε 37 λεπτά. Πολύ λίγα ήταν με την μπάλα συνέχεια στα χέρια του.

Ο Τζο Χάρις πρόσθεσε 22 (4/9τριπ.) από τους οποίους οι 15 στο δεύτερο ημίχρονο της αντεπίθεσης, ο Τζεφ Γκριν έβαλε 18 , ενώ 17 με 5/8 τρίποντα σημείωσε ο Τάιλερ Τζόνσον που ξεκίνησε βασικός αντί του Ίρβινγκ.

Οι Σανς προέρχονταν από σερί έξι νικών και πέταξαν στα σκουπίδια την έβδομη που την είχαν στα χέρια τους σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι. Έτσι τους έπιασαν στην 4η θέση οι Μπλέιζερς (νίκησαν τους Θάντερ με 115-104) της βαθμολογίας στη δυτική περιφέρεια.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον μέτρησε 16 πόντους και εννιά ριμπάουντ, ενώ 15 έβαλε ο Τζέι Κράουντερ.