Μπλέιζερς: “Dame Time” με 43 πόντους, 16 ασίστ και το καλάθι της νίκης! (Video)

2021-02-18T07:15:09+00:00 2021-02-18T07:15:09+00:00.

18/Feb/21 07:15

lillard_blazers

Όταν πλησιάζει το τέλος του αγώνα ξέρετε τι ώρα είναι έτσι; “Dame Time”!

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ πέτυχε 43 πόντους, μοίρασε μία κρίσιμη ασίστ από τις 16 συνολικά κι έβαλε το τρίποντο καλάθι 16” πριν το τέλος για να δώσει στους Μπλέιζερς μία μεγάλη νίκη με 126-124 επί των Πέλικανς στη Νέα Ορλεάνη, που ήταν η έκτη στη σειρά για την ομάδα του!

Το Πόρτλαντ μάλιστα ανέβηκε στην 4η θέση της δυτικής περιφέρειας, πλησιάζοντας τους τρίτους Κλίπερς στις δύο νίκες.

Ο ηγέτης των Μπλέιζερς απέδειξε για πολλοστή φορά στην καριέρα του πως όταν η μπάλα “καίει”, αυτός θα αναλάβει την ευθύνη και συνήθως θα επιτελέσει σωστά το έργο του. Πέτυχε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο όταν οι Μπλέιζερς επικράτησαν με 35-22 για να περάσουν μπροστά στο σκορ και άλλους τόσους στην τέταρτη όταν οι Πέλικανς πέρασαν μπροστά.

Με δύο τρίποντα του Λόνζο Μπολ (21π., 5/10) και του Ρέντικ (16π., 4/6), οι Πέλικανς πέρασαν μπροστά. Ο Λίλαρντ πάσαρε σωστά στον Τρεντ τζ. (23π. με 5/10 τρίποντα) για το προβάδισμα των Μπλέιζερς, αλλά 26” πριν το τέλος, ο Ζάιον Ουίλιαμσον είχε δύο στις δύο βολές και έφτασε τους 36 με 11/15 βολές και 14/18 σουτ!

Η μπάλα πήγε φυσικά στον Λίλαρντ που με γκολ φάουλ πάνω στον Λόνζο Μπολ έκανε το 126-124 που ήταν και το τελικό σκορ αφού ο τελευταίος αστόχησε σε τρίποντο κι ο Ίνγκραμ έκανε αιρ μπολ στην τελική προσπάθεια των Πέλικανς για τη νίκη.

Ο Λίλαρντ είχε 7/16 τρίποντα, 8/8 βολές και πρόσθεσε τέσσερα ριμπάουντ σε 38 λεπτά συμμετοχής. Εμφάνιση MVP… καθαρά.

Ο Ντέρικ Τζόουνς πρόσθεσε 13 για το Πόρτλαντ κι ο Καρμέλο Άντονι σταμάτησε στους 12 από τον πάγκο. Ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 14 κι ο Ουίλι Ερνάνγκομεθ 11 και 17 ριμπάουντ, παίζοντας ως σέντερ αντί του Στίβεν Άνταμς που τραυματίστηκε νωρίς και έπαιξε μόλις 10 λεπτά συνολικά.