Μπακς: Ο Γιάννης το πήρε πάνω του, τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε ηττών (Video)

2021-02-20T07:27:57+00:00 2021-02-20T09:37:35+00:00.

20/Feb/21 07:27

Οι Μπακς μετρούσαν πέντε σερί ήττες. Ήταν το χειρότερο σερί εδώ και σχεδόν τέσσερα χρόνια κι όδευαν προς αρνητικό ρεκόρ εξαετίας, πίσω δηλαδή στα πρώτα χρόνια του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο ΝΒΑ. Ο ίδιος απέτρεψε το ενδεχόμενο αυτό …

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήθελε πολύ να δει αντίδραση και οι Μπακς ανταποκρίθηκαν με τον ίδιο πρωταγωνιστή, επικρατώντας με 98-85 των Θάντερ, μας εκ των χειρότερων ομάδων βέβαια.

Ο Γιάννης μέτρησε 29 πόντους, έκανε ρεκόρ σεζόν στα ριμπάουντ μαζεύοντας 19, ενώ άγγιξε το τριπλ νταμπλ μοιράζοντας οκτώ τελικές πάσες ,δείχνοντας το δρόμο για τους Μπακς που έμειναν στην 3η θέση της Ανατολής.

Ο Αντετοκούνμπο είχε 10/20 σουτ (1/5 τρίποντα) και 8/10 βολές, ενώ πρόσθεσε στο ενεργητικό του τρία μπλοκ κι ένα κλέψιμο! Παντού ενεργός…

Η διαφορά έγινε στα μέσα του αγώνα, όταν οι Μπακς “έτρεξαν” ένα εντυπωσιακό σερί 18-0, που τους έδωσε προβάδισμα 22 πόντων στην τρίτη περίοδο! Οι Θάντερ πέτυχαν το πρώτο τους σουτ εντός πεδιάς μετά επτά λεπτά σε αυτό το 12λεπτο.

Είναι όμως μία ομάδα που φημίζεται πως δεν τα παρατάει. Σταδιακά κατάφεραν να μειώσουν το σκορ και να το φέρουν στο 83-76, αλλά ένα τρίποντο του Κρις Μίντλετον (20π.)- το μοναδικό του στον αγώνα- κι ένα σερί 7-0 ομαλοποίησαν την κατάσταση.

Ο Ντι Τζέι Όγκουστιν ξεκίνησε βασικός πόιντ γκαρντ κι αυτό βοήθησε τους Μπακς σε ένα πιο νορμάλ σχήμα από ότι με τον Μπριν Φορμπς βασικό. Ο Όγκουστιν είχε 11 πόντους και πέντε ααίστ καλύπτοντας καλύτερα το κενό του Τζρου Χόλιντεϊ που παρέμεινε εκτός αποστολής για έβδομο παιχνίδι λόγω πρωτοκόλλου Covid.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πήρε 15 λεπτά και πέτυχε τρεις πόντους ενώ κατέβασε και πέντε ριμπάουντ, συμβάλλοντας στην αμυντική ενέργεια που έβγαλε το Μιλγουόκι στο γήπεδο.

Οι Θάντερ έχασαν για τρίτο σερί ματς κι έχουν πετύχει μόλις τρεις νίκες στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους, υποχωρώντας στην προτελευταία θέση της δυτικής περιφέρειας. Εδώ που τα λέμε, κάπου εκεί τους περιμέναμε.

Ο Ντορτ έμεινε στους 17 πόντους, ενώ ο ο Σάι Γκίλτζεους Αλεξάντερ περιορίστηκε στους 14.