Πέλικανς: ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανατροπή και νίκη στην παράταση επί των Σέλτικς (videos)

2021-02-22T00:54:12+00:00 2021-02-22T01:17:44+00:00.

22/Feb/21 00:54

Οι Πέλικανς, μετά από ένα παιχνίδι ΕΠΟΣ, πήραν τη νίκη απέναντι στους Σέλτικς με 120-115 στην παράταση και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά από 2 σερί ήττες.

Βρέθηκαν πίσω με διψήφιες τιμές, όμως στο τέλος ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν. Ο λόγος για τους Πέλικανς, με την ομάδα της Νέας Ορλεάνης να επιστρέφει από το -16 του ημιχρόνου, να στέλνει το παιχνίδι με τους Σέλτικς στην παράταση και εν τέλει να παίρνει μια σπουδαία νίκη με 102-115.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Πέλικανς ανέβηκαν στο 13-17, ενώ οι Σέλτικς υποχώρησαν στο 15-15.

Ο Ίνγκραμ ήταν σπουδαίος με 33 πόντους και ένα σπουδαίο τρίποντο στην παράταση που έφερε το ματς στα μέτρα της ομάδας του, ενώ Ουίλιαμσον πρόσθεσε 28 πόντους με 10 ριμπάουντ, ο Χαρτ 17 και ο Μπολ 16.

Από την άλλη η ΣΠΟΥΔΑΙΑ εμφάνιση του Τέιτουμ, ο οποίος είχε 32 πόντους και 9 ριμπάουντ, όπως και εκείνη του Μπράουν με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ, δεν ήταν αρκετές.

Οι Σέλτικς ήταν καταπληκτικοί στα πρώτα τρία δωδεκάλεπτα, με το σκορ στο 36’ να είναι 87-74, όμως οι Πέλικανς στο τέταρτο έκαναν την αντεπίθεσή τους, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (98-98) 4’ πριν το τέλος. Έκτοτε το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, με το τελευταίο λεπτό να είναι θρίλερ (104-104). Μια βολή του Λόνζο Μπολ έκανε το σκορ 105-104 στα 15’’, όμως ο Τέιτουμ, με ένα μεγάλο σουτ έκανε το 106-105 στα 11’’. Οι Πέλικανς είχαν και πάλι την απάντηση, με τον Ουίλιαμσον να κάνει το 106-108 με καλάθι και φάουλ, αφήνοντας 6,9’’ στη Βοστώνη. Ο Τέιτουμ ήταν και πάλι παρών για τους Σέλτικς και με ακόμα ένα μεγάλο σουτ έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Ίνγκραμ με ένα ΣΠΟΥΔΑΙΟ τρίποντο έκανε το σκορ 112-115 στα 35’’ και ο Χαρτ με βολές έκανε το σκορ 115-118 στα 8,3. Οι Σέλτικς στον εναπομείναντα χρόνο δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω και έτσι στο τέλος του αγώνα οι Πέλικας πήραν τη νίκη με 120-115.

Δωδεκάλεπτα: 28-30, 47-63, 74-87, 108-108, 120-115 (παρ.)