Γιούτα Τζαζ: Ρεκόρ με 28 τρίποντα και ανατροπή για τη νίκη με Χόρνετς (Video)

2021-02-23T07:19:50+00:00 2021-02-23T07:19:50+00:00.

23/Feb/21 07:19

Οι Γιούτα Τζαζ επέστρεψαν στις νίκες και το έκαναν με έναν εντυπωσιακό τρόπο: ρεκόρ ιστορίας με 28 τρίποντα και ανατροπή επί των Χόρνετς για το εν τέλει άνετο 132-110!

Οι πρωτοπόροι του ΝΒΑ πέτυχαν 28 τρίποντα που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του οργανισμού , δεύτερο σε ολόκληρο το ΝΒΑ πίσω από τους Μπακς που κατέχουν την πρώτη επίδοση με 29.

Ο Τζο Ινγκλς και ο Τζορτζ Νιανγκ έβαλαν τα περισσότερα, από επτά ο καθένας κι ίδιο αριθμό πόντων, 21 έκαστος! Ο Νιανγκ μάλιστα είχε 7/7 και καμία άλλη προσπάθειας (ρεκόρ καριέρας), ενώ ο Ινγκλς είχε 7/10 και μόλις ένα άστοχο δίποντο! Μα τι έκαναν όλο το βράδυ; Δεν πλησίασαν τη ρακέτα; Προφανώς…

Οι Τζαζ όμως δεν νίκησαν τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ, όσο και να σας φαίνεται παράξενο. Οι Χόρνετς προηγήθηκαν με 81-70 στην τρίτη περίοδο και έδειχναν ικανοί να υποχρεώσουν τους Τζαζ στη δεύτερη σερί ήττα τους.

Από εκεί και πέρα όμως… χάθηκε η μπάλα. Οι Τζαζ συνέχισαν το βιολί τους από μακριά και κατάφεραν να πετύχουν ένα επί μέρους σκορ 26-2 που τους έβαλε για τα καλά μπροστά στο παιχνίδι. Δεν χρειάστηκαν και τίποτα άλλο, κλείνοντας την τελευταία περίοδο με σκορ 41-20!

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν ο πρώτος τους σκόρερ με 23 (3/8 τρίποντα και 8 ασίστ), ενώ ο Τζόρνταν Κλάρκσον έβαλε 20 με 5/10 κι ο Μάικ Κόνλεϊ 14 με 4/9. Φανταστείτε πως πέτυχαν το ρεκόρ χωρίς να βάλει τρίποντο ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, ο καλύτερος δηλαδή σουτέρ τους!

Ο Ρούντι Γκομπέρ τέλειωσε το ματς με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και έξι μπλοκ!

Από 21 πόντους πέτυχαν για τος Χόρνετς ο Γκόρντον Χέιγουορντ και ο ΛαΜέλο Μπολ, ενώ 20 πρόσθεσε από τον πάγκο ο Μαλίκ Μονκ.