Νάγκετς: Με ένα… λάθος σε 48 λεπτά πήραν τη νίκη επί των Μπλέιζερς (Video)

2021-02-24T09:22:24+00:00 2021-02-24T09:22:24+00:00.

24/Feb/21 09:22

Ένα λάθος σε 48 λεπτά; Κι όμως: οι Νάγκετς κατάφεραν το… ακατόρθωτο καθώς περιόρισαν τα λάθη τους σχεδόν στο ιδανικό και επικράτησαν με 111-106 επί των Μπλέιζερς σε ένα σπουδαίο παιχνίδι στο Ντένβερ!

Ο Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε 41 πόντους και το κάρφωμα που “κλείδωσε” τη νίκη περίπου μισό λεπτά πριν το τέλος κι ο Τζαμάλ Μάρεϊ πρόσθεσε 24 πόντους (8 ασίστ) στα… 24α γενέθλια του, οδηγώντας τους σχεδόν αλάνθαστους Νάγκετς σε μία πολύτιμη νίκη, πλησιάζοντας τους Μπλέιζερς στη βαθμολογία (θέσεις 6-7).

Ο Μάρεϊ, μάλιστα, ήταν ο… κακός των Νάγκετς αφού αυτός υπέπεσε στο μοναδικό λάθος στη δεύτερη περίοδο και σύμφωνα με τον οργανισμό του Ντένβερ αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ. Κάτι που δεν είχε επιβεβαιωθεί μέχρι να γραφτεί τούτο το κείμενο.

Για την ιστορία, οι Μπλέιζερς έκαναν εννιά λάθη που σαφώς είναι μικρός αριθμός, αλλά συγκριτικά με το ένα του Ντένβερ δεν τίθεται θέμα συζήτησης.

Ο Γιόκιτς έβαλε 23 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 12 στην τρίτη περίοδο, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι που στο τέταρτο 12λεπτο έγειρε υπέρ των Νάγκετς. Είχε επίσης πέντε ασίστ και πέντε ριμπάουντ και … κανένα λάθος σε 38 λεπτά. Αστειευόμαστε…

Οι Μπλέιζερς από την άλλη, περνάνε μία περίοδο κρίσης αφού έχασαν σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και για αυτό το λόγο έπεσαν στην 6η θέση της δυτικής περιφέρειας.

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ πέτυχε 20 από τους 25 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο ενώ πρόσθεσε 13 ασίστ. Ούτε οι επιδόσεις του “Dame Time”, ούτε οι 24 πόντοι του Καρμέλο Άντονι αλλά ούτε οι 16 και τα 14 ριμπάουντ του Ενές Καντέρ βοήθησαν τους Μπλέιζερς να σώσουν την παρτίδα.

με 18 τέλειωσε το ματς ο Ντέρικ Τζόουνς τζ. για το Πόρτλαντ που είχε μετρήσει έξι σερί νίκες πριν το… πρόσφατο κατρακύλισμα. Θυμίζουμε πως εξακολουθούν να παίζουν χωρίς τον Σι Τζέι Μακόλουμ.