Γιάννης: 38άρης και clutch o MVP! Αντάλλαξε φανέλες με τον Ζάιον (Video)

2021-02-26T07:55:18+00:00 2021-02-26T17:53:40+00:00.

26/Feb/21 07:55

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είναι απλά ο MVP. Παίζει και σαν τέτοιος…

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 38 πόντους κατά των Πέλικανς στη μεγάλη νίκη των Μπακς με 129-125, την τέταρτη συνεχόμενη και δεν έβγαλε μόνο μεγάλα νούμερα, αλλά ήταν και ο clutch παίκτης της ομάδας του!

Ο MVP έβαλε τους πέντε τελευταίους πόντους των Μπακς που από το -1 έκλεισαν το ματς με +4, με τον Γιάννη να βάζει δύο καλάθια πριν μπει το τελευταίο λεπτό και με μία εύστοχη βολή στο τέλος ολοκλήρωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Πέτυχε 38 πόντους με 8/10 βολές και 14/27 σουτ (2/5 τρίποντα), ενώ πρόσθεσε δέκα ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και ένα μπλοκ σε 38 λεπτά και έκανε μόλις ένα λάθος! Εξωπραγματικός…

“Τα τελευταία δύο χρόνια κερδίζουμε ομάδες με 15, 20 ή 30 πόντους διαφορά αλλά στο τέλος της ημέρας αυτό δεν μας έκανε καλύτερους”, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Γιάννης για τη μικρή διαφορά στη νίκη, ενώ στα προηγούμενα τρία ματς είχαν 17,7 μέσο όρο υπέρ τους και συνέχισε:

“Τα προηγούμενα δύο χρόνια κερδίζαμε με 15, 20 ή 30 πόντους διαφορά αλλά στο τέλος της ημέρας αυτό δεν μας έκανε καλύτερους”, δήλωσε ο Γιάννης μετά το τέλος του αγώνα απαντώντας στην ερώτηση για τη μικρή διαφορά της νίκης, τη στιγμή που στα προηγούμενα τρία ματς είχαν μέσο όρο 17,7 πόντους υπέρ τους και συνέχισε:

“Κάθε βράδυ είναι μία “σκυλομαχία”. Παλεύεις για τη νίκη, σε βοηθάει αυτό. Σε βοηθάει μακροπρόθεσμα, χτίζουμε καλές συνήθειες που ελπίζουμε να μας χρησιμεύσουν στα πλέι οφ”.

Σε αυτό το σερί των τεσσάρων νικών, ο Γιάννης μετράει 35 πόντους, 14,8 ριμπάουντ, 6,5 ασίστ, 1,6 μπλοκ και 1,3 κλεψίματα! MVP όνομα και πράγμα και δείτε τι έκανε κατά των Πέλικανς, κυρίως με αντίπαλο τον Στίβεν Άνταμς, τον σέντερ της Νέας Ορλεάνης

Στο ίδιο παιχνίδι διέπρεψε και ο Ζάιον Ουίλιαμσον που πέτυχε 34 πόντους με 15/24 δίποντα, 4/5 βολές, οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ (ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ αλλά και πέντε λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής), αλλά ο Γιάννης βγήκε νικητής σε όλα.

Μετά το τέλος του αγώνα οι δύο σούπερ σταρ αντάλλαξαν φανέλες ως ένδειξη σεβασμού ο ένας προς τον άλλον και αγκαλιάστηκαν.