ΝΒΑ: Σπουδαία νίκη των Γκρίζλις επί των Κλίπερς – Τρένο στην Ανατολή Σίξερς & Νετς (Αποτελέσματα & Βαθμολογία)

2021-02-26T08:23:35+00:00 2021-02-26T08:23:35+00:00.

26/Feb/21 08:23

Σίξερς και Νετς συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους στην Ανατολή, ενώ οι Γκρίζλις έκαναν την έκπληξη απέναντι στους Κλίπερς.

Γκρίζλις έκαναν την έκπληξη κόντρα στους Κλίπερς και πήραν μια σπουδαία νίκη με 122-94, ανεβαίνοντας στο 14-14.

Από το δεύτερο δωδεκάλεπτο και μετά οι “Αρκούδες” είχαν τον έλεγχο και έφτασαν έτσι με άνεση στην τελική επικράτηση, έχοντας κορυφαίο τον Τάιους Τζόουνς με 20 πόντους σε μόλις 14 λεπτά, ενώ 16 με 15 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Βαλανσιούνας, 16 με 7 ασίστ ο Μοράντ και 19 ο Μπρουκς.

Από την πλευρά των Κλίπερς, που υποχώρησαν στο 23-11, o Λέοναρντ είχε 17 με 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Τζορτζ μέτρησε 13 με 7 ριμπάουντ, αλλά 3/12 σουτ.

Δωδεκάλεπτα: 24-27, 63-53, 89-75, 122-94.

Οι Σίξερς είχαν και αυτοί εύκολο έργο απέναντι στο Ντάλας, επικρατώντας άνετα με 111-97 και παρέμειναν στην κορυφή της Ανατολής με 22-11.

Από την δεύτεροι περίοδο και μετά η Φιλαδέλφεια πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε πίσω, φτάνοντας άνετα στο τελικό +14.

Κορυφαίος των νικητών ο Εμπίντ με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από 15 είχαν οι Σίμονς και Κάρι.

Για τους Μάβερικς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 15-16, 19 πόντους είχε ο Ντόντσιτς.

Δωδεκάλεπτα: 23-22, 59-43, 86-68, 111-97.

Με τους Ίρβινγκ και Χάρντεν να έχουν… κέφια, οι Νετς επικράτησαν εύκολα με 129-92 των Μάτζικ, ανεβαίνοντας στο 22-12 και παραμένοντας δεύτερη στην Ανατολή.

Μετά την πρώτη περίοδο, οι Νετς πάτησαν γκαζι και το Ορλάντο απλά… κοιτούσε, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τους γηπεδούχους νικητές με +37.

Ο Χάρντεν είχε 20 πόντους με 9 ριμπάουντ και 7 ασιστ και ο Ίρβινγκ 27 πόντους με 9 ασίστ για τους νικητές, οι οποίοι δεν είχαν στην διάθεσή τους τον Κέβιν Ντουράντ.

Από την άλλη ο Βούτσεβιτς είχε 28 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Δωδεκάλεπτα: 24-28, 65-47, 92-72, 129-92.