Μαϊάμι Χιτ: Ο Μπάτλερ κι η παρέα του σταμάτησαν το… χορό των Τζαζ (Video)

2021-02-27T07:45:18+00:00 2021-02-27T07:45:18+00:00.

27/Feb/21 07:45

butler-adebayo-gobert

Οι Τζαζ “χόρευαν” τους αντιπάλους τους εδώ και πολλές εβδομάδες, έχοντας 22 νίκες στα τελευταία 24 παιχνίδια τους. Οι Χιτ τους υποχρέωσαν σε μία ακόμα…

Ο Τζίμι Μπάτλερ έκανε ρεκόρ σεζόν με 33 πόντους πετυχαίνοντας το καθοριστικό καλάθι (για το +4) περίπου μισό λεπτό πριν το φινάλε του μεγάλου αγώνα στο Μαϊάμι και οι Χιτ πέτυχαν μεγάλη νίκη ε 124-116 επί των πρωτοπόρων του ΝΒΑ!

Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τους Μαϊάμι Χιτ που τώρα βρίσκονται στην 5η θέση της ανατολικής περιφέρειας, με τον Τζίμι Μπάτλερ να τους οδηγεί και πάλι ψηλά. Όπως πέρυσι.

Ο Μπάτλερ άγγιξε ένα ακόμα τριπλ νταμπλ έχοντας ακόμα 10 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ για να νικήσουν οι Χιτ χρειάστηκαν ένα ακόμα ρεκόρ σεζόν, καθώς ο Γκόραν Ντράγκιτς το ισοφάρισε με 26 πόντους.

Οι Χιτ μπήκαν μπροστά την τέταρτη περίοδο με ένα καλάθι διαφορά υπέρ τους. Θα μας πείτε τι σχέση έχει αυτό; Οι Τζαζ έχουν τώρα ρεκόρ 2-7 όταν ξεκινάνε την τέταρτη περίοδο κάτω στο σκορ, όσες δηλαδή είναι κι οι ήττες τους! Αντίθετα μετράνε 24-0 στην αντίθετη περίπτωση.

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο έβαλε 19 πόντους (11 ριμπάουντ, επτά ασίστ) ενώ ο Ντάνκαν Ρόμπινσον μέτρησε 15.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ έβαλε 30 πόντους αλλά έχασε 8/9 από τα τελευταία του σουτ, με τους Τζαζ να έχουν μόλις 29% στην τέταρτη περίοδο.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσε 17 ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ πρόσθεσε 15 και 12 ριμπάουντ. Οι Τζαζ πάντως κρατάνε πάντα την πρώτη θέση στο ΝΒΑ με καθαρή διαφορά τριών νικών από τους Κλίπερς.