Μάβερικς: Με Ντόντσιτς και ΑΜΥΝΑΡΑ σταμάτησαν το σερί των Νετς – Έκαναν την έκπληξη οι Καβς κόντρα στους Σίξερς (videos)

2021-02-28T07:23:58+00:00 2021-02-28T07:52:26+00:00.

28/Feb/21 07:23

Οι Μάβερικς, με τον Λούκα Ντόντσιτς να κάνει ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση και την άμυνά τους στο δεύτερο να είναι εξαιρετική, πήραν τη νίκη με 115-98 επί των Νετς και σταμάτησαν το σερί των 8 νικών τους, ενώ οι Καβαλίερς έκαναν την έκπληξη απέναντι στους Σίξερς.

Το νικηφόρο σερί των Νετς έφτασε στο τέλος του, καθώς ο Ντόντσιτς και οι Μάβερικς εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των Ντουράντ και Ίρβινγκ φτάνοντας στην νίκη με 115-96.

Ο Ντόντσιτς μαζί με τον Πορζίνγκις έδωσαν από την αρχή το προβάδισμα στους Μάβερικς, με το πρώτο ημίχρονο όμως να είναι “κλειστό” (64-68). Παρόλα αυτά, στο δεύτερο η άμυνα του Ντάλας και τα… μαγικά από το παιδί θαύμα του ευρωπαϊκού μπάσκετ ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σε αυτό το διάστημα δέχθηκαν μόλις 34 πόντους!

Για τους νικητές, ο Ντόντσιτς είχε 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Πορζίνγκις πρόσθεσε 18 πόντους και ο Μπράνσον 14.

Για το Μπρούκλιν ο Χάρντεν είχε 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, όμως ήταν απελπιστικά μόνος…

Τα δωδεκάλεπτα: 26-38, 64-68, 82-94, 98-115.

Οι Καβαλίερς έκαναν την μεγάλη έκπληξη της ημέρας, αναγκάζοντας τους Σίξερς στην 12η ήττα τους, μετά το 112-109 μέσα στη Φιλαδέλφεια!

Μετά το πρώτο ημίχρονο (47-56), οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στην παράταση, με τον Εμπίντ όμως να αστοχεί. Εκεί το Κλίβελαντ ήταν καλύτερο, φτάνοντας έτσι σε μια σπουδαία νίκη επί των πρωτοπόρων της Ανατολής με 112-109.

Ο Σέξτον είχε 28 πόντους για τους Καβς, ο Γκάρλαντ 25 πόντους με 9 ασίστ και ο Άλεν 14 με 10 ριμπάουντ.

Για την Φιλαντέλφεια ο Εμπίιντ είχε 42 πόντους με 14/16 βολές, 11/19 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 13 ριμπάουντ και ο Σίμονς 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-28, 47-56, 70-72, 92-92 (κ.α.) 109-112 (παρ.)