Σίξερς: Εμπίντ για MVP, μεγάλη νίκη επί των Τζαζ στο ντέρμπι των πρώτων! (Video)

2021-03-04T09:03:32+00:00 2021-03-04T09:03:32+00:00.

04/Mar/21 09:03

Ο Τζοέλ Εμπίντ έκανε μία “δήλωση” στο παρκέ: μπορεί να αναδειχτεί MVP της σεζόν και το απέδειξε οδηγώντας τους Σίξερς στη μεγάλη νίκη με 131-123 στην παράταση επί των Τζαζ, στο μεγάλο ντέρμπι των πρώτων σε Ανατολή και Δύση στο ΝΒΑ! Και ήταν αυτός που έσωσε τους γηπεδούχους Σίξερς στην κανονική διάρκεια…

Ο Τζοέλ Εμπίντ κατατρόπωσε τον Ρούντι Γκομπέρ έχοντας 40 πόντους, 19 ριμπάουντ και δύο μπλοκ (έναντι 12-9-1 του Γάλλου σέντερ) και πέτυχε το μεγάλο τρίποντο της ισοφάρισης περίπου έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου και οι Σίξερς πήραν τη νίκη στην παράταση καθοδηγούμενοι εκεί από τον Τομπάιας Χάρις.

Ο Χάρις πέτυχε τους μισούς από τους συνολικά 22 πόντους του στο έξτρα πεντάλεπτο, τους 11 από τους 13 των Σίξερς (!), που πήραν το ντέρμπι των δύο πρωτοπόρων του ΝΒΑ στις αντίστοιχες περιφέρειες. Οι Τζαζ παραμένουν πρώτοι σε ολόκληρη τη λίγκα με τρεις νίκες απόσταση από τους Σίξερς αλλά και τους Σανς με τον ίδιο αριθμό.

Ο Εμπίντ είχε 2/5 τρίποντα (10/13 βολές, 14/27 σουτ συνολικά) αλλά φυσικά αυτό που έβαλε υπό ασφυκτική πίεση λίγο πριν το τέλος, άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα.

Ο Τόμπι Χάρις είχε μόλις 11 πόντους ως και το 48ο λεπτό, αλλά έβαλε άλλους τόσους στην παράταση όπου οι γηπεδούχοι (με ρεκόρ 16-3 στη “Φίλι”) επικράτησαν κατά κράτος. Ο Χάρις είχε και 10 ριμπάουντ, ο Μπεν Σίμονς πρόσθεσε 17 με 8/11 σουτ και έξι ασίστ, ενώ ο Σεθ Κάρι ολοκλήρωσε το ματς με 14 πόντους (5/7 σουτ) για τους Σίξερς του αναμορφωτή τους, Ντοκ Ρίβερς, που τους οδήγησε στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας μέχρι το All Star Break.

O Ντόνοβαν Μίτσελ μέτρησε 33 πόντους (5/12 τρίποντα) για τους Γιούτα Τζαζ (8ριμπ., 6ασ.) που έχασαν το ματς μέσα από τα χέρια τους λόγω Εμπίντ αλλά και του Κόνλεϊ (18π., 3/3 τρίποντα) που αστόχησε οριακά στην εκπνοή.

Με 18 τέλειωσε το ματς και ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (4/10 τρίποντα), ενώ ο Τζο Ινγκλς έβαλε 16 με 6/7 σουτ (4/5 τρίποντα). Οι Τζαζ έχασαν για δεύτερη φορά στη σειρά, έχουν τέσσερις ήττες στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους διανύοντας το χειρότερο φετινό διάστημα τους, αλλά παρόλα αυτά κράτησαν και αύξησαν τη διαφορά τους από τους διώκτες του στη συνολική βαθμολογία!