Μάβερικς: Ο Λούκα το τριπλ νταμπλ, ο Πορζίνγκις την κυριαρχία (Video)

2021-03-11T07:42:56+00:00 2021-03-11T07:42:56+00:00.

11/Mar/21 07:42

O Λούκα Ντόντσιτς πρόσθεσε ακόμα ένα τριπλ νταμπλ στην “τράπεζα” των ρεκόρ του, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις κυριάρχησε δείχνοντας ότι έχει βρει τα πατήματα του και οι Μάβερικς επικράτησαν με 115-104 στην επιστροφή της δράσης στο ΝΒΑ μετά το All Star Break…

Ο Λούκα μέτρησε 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και 12 ασίστ (αλλά με 2/10 τρίποντα), ενώ ο Πορζίνγκις ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μαβς με 28 πόντους (14 “σκουπίδια”) με 11/17 σουτ!

Το Ντάλας πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη του κι έτσι έπιασε τους Σπερς στην 7η θέση της δυτικής περιφέρειας.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο 12λεπτο, με τους Μάβερικς να κλείνουν το παιχνίδι με ένα επί μέρους σκορ 17-4. Σε αυτό το διάστημα οι Σπερς έχασαν 11 συνεχόμενα σουτ σε περίπου οκτώ λεπτά, πετώντας στα σκουπίδια την προσπάθεια που έκαναν νωρίτερα.

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν μέτρησε 30 πόντους, 11 ασίστ και τέσσερα κλεψίματα για τους Σπερς, ενώ ο Πάτι Μιλς πρόσθεσε 14 για τους Σπερς που έχασαν δεύτερο σερί ματς.

ΕΥΚΟΛΑ ΟΙ ΓΚΡΙΖΛΙΣ ΤΟΥΣ ΟΥΙΖΑΡΝΤΣ

Στο Μέμφις έλαμψε το άστρο του Γιόνας Βαλαντσιούνας που ισοπέδωσε τους Ουίζαρντς ρακέτες, οδηγώντας τους Γκρίζλις σε εύκολη νίκη με 127-112.

Ο Λιθουανός σέντερ έκανε ρεκόρ σεζόν με 29 πόντους κι ισοφάρισε το αντίστοιχο στα ριμπάουντ με 20, κυριαρχώντας απόλυτα του Μο Βάγκνερ και του Ρόμπιν Λόπεζ, προσθέτοντας και τέσσερα μπλοκ! Τι άλλο να κάνει;

Ο Τζα Μοράντ ανέλαβε ρόλο τροφοδότη με 10 ασίστ (21 πόντοι) ενώ ο Μπέιν πρόσθεσε 20 για τους Γκρίζλις που βρίσκονται μόλις μία νίκη πίσω από την οκτάδα της Δύσης.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πέτυχε 20 πόντους και μοίρασε 10 τελικές πάσες, ενώ ο Μπράντλεϊ Μπιλ τα “έσπασε” με 6/22 σουτ (8/8 βολές) κι έτσι ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ έμεινε στους 21. Με τέτοια νούμερα δεν γινόταν οι Ουίζαρντς να “χτυπήσουν” τη νίκη κι έτσι έμειναν 2,5 παιχνίδια μακριά από τη γραμμή των πλέι οφ στην Ανατολή.