Ο τρομερός Γιάννης πήρε το “όπλο” του στην παράταση και… καθάρισε τους Σίξερς (Video)

2021-03-18T07:33:33+00:00 2021-03-18T14:58:23+00:00.

18/Mar/21 07:33

O Γιάννης Αντετοκούνμπο δυσκολεύτηκε πολύ από τον Μπεν Σίμονς. Όταν όμως βρήκε τον εαυτό του, δεν υπήρχε επιστροφή…

Ο Γιάννης πέτυχε 10 από τους 32 πόντους του στην παράταση, οι Μπακς επέστρεψαν από το -19 και πήραν μεγάλη νίκη με 109-105 στη Φιλαδέλφεια επί των πρωτοπόρων της Ανατολής, Σίξερς, στο μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς και της περιφέρειας.

Αυτή ήταν η πέμπτη σερί επιτυχία των Μπακς και η δέκατη σε 11 ματς, ενώ πλησίασαν τους Σίξερς και πλέον τους Νετς, στη 1,5 νίκη από την κορυφή. Αντίθετα οι Σίξερς έχασαν μετά έξι συνεχόμενα πετυχημένα αποτελέσματα.

Ο τρομερός Γιάννης πέτυχε 10 σερί πόντους στην παράταση, με το μοναδικό του τρίποντο στο παιχνίδι (1/5) κι ένα δίποντο… αδειάζοντας τον Ντουάιτ Χάουαρντ, περίπου 1:10” πριν το τέλος. Με αυτό το σουτ έκανε το 105-98 “καθαρίζοντας την μπουγάδα” και το πανηγύρισε καθήμενος στο παρκέ κοντά στον πάγκο των Σίξερς προκαλώντας τις αποδοκιμασίες του κοινού…

Οι Μπακς κι ο Γιάννης τα “έσπασαν” στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, μένοντας πίσω με 50-31 από τους ελλιπείς (δίχως τον υποψήφιο MVP, Τζοέλ Εμπίντ) Σίξερς. Αστόχησαν στις 16 από τις 17 προσπάθειες για τρίποντο και έδειχναν χαμένοι. Δεν τα παράτησαν όμως.

Γύρισαν το παιχνίδι και μάλιστα προηγήθηκαν ακόμα και με επτά πόντους διαφορά, 52”, πριν το τέλος. Εκεί όμως έδειξαν… αυτοκτονικές τάσεις. Οι Σίξερς απάντησαν και με τρίποντο του Ντάνι Γκριν (18π., 6/14) μείωσαν στον πόντο.

Ο Κρις Μίντλετον έκανε το 93-90 με ένα εύκολο λέι απ, αλλά ο Φουρκάν Κορκμάζ βρήκε ένα καλό σουτ και με τρίποντο (11π., 3/4) σχεδόν με την εκπνοή (0,4”) ισοφάρισε το παιχνίδι!

Στην παράταση όμως, “μίλησε” ο MVP που τέλειωσε το ματς με 32 πόντους (5/8 βολές, 13/22 σουτ), 15 ριμπάουντ και πέντε ασίστ (6 λάθη), σταματώντας έτσι το σερί των τριών τριπλ νταμπλ που είχε. Στο πρώτο ημίχρονο είχε μόλις τέσσερις πόντους με τέσσερα σουτ.

Ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο μέτρησε 20 πόντους (4/9τριπ.), ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 19 (6ασ.) κι ο Κρις Μίντλετον 15 (6/16 σουτ, 0/4τριπ.).

Ο Τόμπι Χάρις ήταν πρώτος σκόρερ για τους Σίξερς με 19 πόντους, ενώ ο Μπεν Σίμονς έβαλε 13 και μοίρασε 12 ασίστ. Έβαλε μάλιστα και… τρίποντο, αλλά αυτό ήρθε μόλις 0,9” πριν το τέλος της παράτασης.