Τζαμάλ Μάρεϊ για την παράταση… Τζαμάλ Μάρεϊ για τη νίκη (Video)

2021-03-20T07:21:55+00:00 2021-03-20T07:24:21+00:00.

20/Mar/21 07:21

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ δεν ήθελε να πάει σπίτι του χαμένος. Έβαλε 22 πόντους στην τέταρτη περίοδο και την παράταση, εκεί που ο ίδιος με τρίποντο έστειλε το ματς στην κανονική διάρκεια και το καθάρισε στη συνέχεια…

Ο Μάρεϊ πέτυχε συνολικά 34 πόντους και μαζί με τον Νίκολα Γιόκιτς οδήγησε τους Νάγκετς στη νίκη-ανατροπή με 131-127 επί των Μπουλς που είδαν στα τελευταία λεπτά να γκρεμίζονται όσα έχτιζαν.

Ο Μάρεϊ είχε 6/7 τρίποντα αλλά προφανώς αυτό που έβαλε στο τέλος του αγώνα ήταν που μέτρησε περισσότερο. Οι Νάγκετς είχαν μείνει πίσω στο σκορ με 103-89 οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Ο Μάρεϊ κι ο Γιόκιτς άρχισαν να το γυρνάνε και στο τελευταίο μισό λεπτό έγινε το… σώσε.

Ο Καμπάτσο (2π., 8ασ., 1μπλοκ!) έκλεψε την μπάλα από τον ΛαΒιν κι ο Μάρεϊ μείωσε στον πόντο, αλλά ο άσος των Μπουλς (32π.) έκανε το 116-113 στην επόμενη φάση, με βολές.

Οι Νάγκετς είχαν μία τελευταία ευκαιρία, γύρισαν υποδειγματικά την μπάλα, φάουλ δεν έγινε (δεν… κάνουν στο ΝΒΑ φάουλ στο +3) κι ο Μάρεϊ μπροστά στους όρθιους συμπαίκτες του, έβαλε το μεγάλο σουτ.

Στην παράταση συνέχισε το… βιολί του κι ένα δικό του καλάθι κλείδωσε τη νίκη των Νάγκετς που ήταν η όγδοη στα τελευταία εννιά ματς.

Ο Γιόκιτς έκανε ένα ακόμα σπουδαίο παιχνίδι στα όρια του τριπλ νταμπλ με 34 πόντους, 15 ριμπάουντ και εννιά ασίστ στο ενεργητικό του , ενώ 19 έβαλε ο Μάικλ Πόρτερ τζ. που κερδίζει καθημερινά το στοίχημα που έβαλαν οι Νάγκετς προ διετίας.

Αυτή η νίκη ήταν 13η συνεχόμενη κατά των Μπουλς στο Ντένβερ! Οι Νάγκετς κρατάνε την 5η θέση μαζί με τους Μπλέιζερς, αλλά πλησίασαν πλέον τους ασταθείς Κλίπερς στη μισή νίκη κι η “μάχη” για το αβαντάζ έδρας φουντώνει ακόμα περισσότερο στη Δύση.