ΝΒΑ: Οι Μπλέιζερς νίκησαν την… 38αρα του Ντόντσιτς (Αποτελέσματα, βαθμολογίες)

2021-03-20T10:50:28+00:00 2021-03-20T10:50:28+00:00.

20/Mar/21 10:50

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν σαν την… καλαμιά στον κάμπο. Ή περίπου. Όχι όμως κι οι σταρ των Μπλέιζερς.

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ έκανε το καλύτερο παιχνίδι του μετά την επιστροφή του από τραυματισμό πετυχαίνοντας 32 πόντους, ο Ντάμιαν Λίλαρντ πρόσθεσε 31 και ο Καρμέλο Άντονι 18 κι οι Μπλέιζερς επικράτησαν με 125-119 των Μάβερικς παρά το φοβερό παιχνίδι του Λούκα Ντόντσιτς.

Οι Μπλέιζερς έδειξαν σε ένα ακόμα τέταρτο 12λεπτο πως έχουν τις δυνάμεις και τη συγκέντρωση να υπερισχύουν. Με ένα επί μέρους σκορ 25-9 και συνολικά 32-21 στην περίοδο, έκαναν τη μικρή ανατροπή και πήραν δίκαια τη νίκη με πρωταγωνιστικό το περιφερειακό τους δίδυμο. Οι Μπλέιζερς χάρισαν στον κόουτς Στοτς την 500η νίκη καριέρας στο ΝΒΑ και μαζί με τους Νάγκετς … χτυπάνε την πόρτα της τετράδας, λίγο πίσω από τους Κλίπερς.

Ο Λούκα έκανε ό,τι περνούσε από τα χέρια του με 38 πόντους (4/13 τρίποντα), εννιά ριμπάουντ και εννιά ασίστ, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ πρόσθεσε 25 με 7/11 τρίποντα αλλά δεν πήραν καθόλου βοήθεια από τον Κρίσταπς Πορζίνγκις που έμεινε στους 11 με 3/11 σουτ.