Δεν άντεξαν οι Λέικερς στην πρώτη βραδιά χωρίς ΛεΜπρόν και… Ντέιβις (Video)

2021-03-22T08:17:15+00:00 2021-03-22T08:38:01+00:00.

22/Mar/21 08:17

Το πρώτο ματς των Λέικερς μετά τον τραυματισμό του ΛεΜπρόν Τζέιμς – και του Άντονι Ντέιβις που λείπει εδώ και καιρό – είχε την τύχη που οι περισσότεροι περίμεναν…

Οι φορμαρισμένοι, δεύτεροι στη Δύση, Σανς νίκησαν εύκολα με 111-94 τους Λέικερς και ξέφυγαν με μία νίκη διαφορά από τους χθεσινοβραδινούς αντιπάλους τους, που χωρίς τους δύο μεγάλους σούπερ σταρ τους δεν μπόρεσαν να αντέξουν.

Ήταν η δεύτερη φορά που ο ΛεΜπρόν δεν έπαιξε φέτος (και θα ακολουθήσουν αρκετές ακόμα) και οι Λέικερς έχασαν και πάλι. Ακούγεται και είναι απολύτως φυσιολογικό. Το ρεκόρ των ομάδων που έχει αγωνιστεί ο ΛεΜπρόν χωρίς τις συμμετοχές του, έφτασε στο 34-70. Ούτε τα μισά δεν νίκησαν χωρίς τον “Βασιλιά”…

Ο Ντέβιν Μπούκερ μέτρησε 26 πόντους κι άλλους τόσους έβαλε ο ΝτιΆντρε Έιτον για τους Σανς, ενώ ο Κρις Πολ πέτυχε ένα “λιτό” τριπλ νταμπλ με 11 πόντους, 13 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

Όπως ήταν φυσιολογικό, οι Λέικερς δυσκολεύτηκαν πολύ στην επίθεση, αλλά για αρκετά λεπτά του αγώνα ήταν ανταγωνιστικοί. Αν και πίσω στο σκορ με 76-88 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Λέικερς κατάφεραν να μειώσουν σε 89-96, αλλά ακολούθησαν επτά σερί πόντοι και οι Σανς δεν δυσκολεύτηκαν να πετύχουν την 17η νίκη τους στα τελευταία 21 ματς.

Ο Μόντρεζλ Χάρελ ήρθε και πάλι από τον πάγκο κι ήταν επιβλητικός με 23 πόντους (10/13 σουτ αλλά 3/8 βολές) και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ντένις Σρέντερ πρόσθεσε 22. Ο Κάιλ Κούζμα ξεκίνησε βασικός αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά μένοντας στους 13 πόντους με 5/16 σουτ. Προφανώς οι Λέικερς περιμένουν περισσότερα από τους Κούζμα. Ο Χόρτον-Τάκερ με 17 έδειξε πως θα παίξει σημαντικό ρόλο εν τη απουσία του “Βασιλιά”.

O Κώστας Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για δύο λεπτά και είχε 1/2 βολές και ένα ριμπάουντ.