Πήραν το θρίλερ οι “καυτοί” Μπακς παρότι ο Γιάννης έμεινε χαμηλά (Video)

2021-03-25T07:32:45+00:00 2021-03-25T07:32:45+00:00.

25/Mar/21 07:32

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε μετά ένα παιχνίδι και έμεινε στα χαμηλά και οι Μπακς νίκησαν με 121-119 τους Σέλτικς παρότι παραλίγο να πετάξουν στα σκουπίδια διαφορά 25 πόντων!

Οι Μπακς πέτυχαν την 8η συνεχόμενη νίκη τους και 13η στα τελευταία 14 παιχνίδια, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μετράει 13 πόντους (4/11 σουτ, 4/7 βολές) που είναι η δεύτερη χειρότερη φετινή του επίδοση. Πρόσθεσε πάντως οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ σε ένα ακόμα θρίλερ με τους Σέλτικς.

Θυμίζουμε πως στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι είχαν νικήσει οι Σέλτικς με τρίποντο του Τέιτουμ λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου πριν το τέλος κι ενώ ο Γιάννης αστόχησε σε μία βολή στην εκπνοή για την ισοφάριση. Πήραν τη ρεβάνς τα “Ελάφια”….

O Κρις Μίντλετον πέτυχε 27 πόντους (13εμπ.) κι ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 21 με 4/6 τρίποοντα για τους Μπακς που προηγήθηκαν με 90-65 στα μέσα της τρίτης περιόδου, ενώ ήταν στο +11 έξι λεπτά πριν το τέλος.

Οι Σέλτικς όμως πέρασαν στην αντεπίθεση και κατάφεραν να μειώσουν σε απόσταση ενός καλαθιού για να ισοφαρίσουν ή να πάρουν τη νίκη. Ο Σμαρτ αστόχησε σε ένα τρίποντο, ο ΝτιΒιντσέντζο μπλόκαρε τον Ουόκερ (23π.) κι ο Μπρουκ Λόπεζ (17π.) έκανε το ίδιο πάνω στον Σμαρτ. Στην επαναφορά βγήκε μία πολύ καλή πάσα στον Ντάνιελ Τάις, ο Γερμανός σέντερ-φόργουορντ πήρε το τρίποντο στην εκπνοή και παρότι είχε σωστή πορεία, η μπάλα βρήκε το σίδερο και η νίκη πήγε στους γηπεδούχους Μπακς.

Χάρη στην όγδοη διαδοχική νίκη τους- το μεγαλύτερο σερί αυτή τη στιγμή στο ΝΒΑ- οι Μπακς ανέβηκαν στην 2η θέση, πιάνοντας τους Νετς και μαζί ακολουθούν με 1,5 νίκη διαφορά τους πρωτοπόρους Σίξερς.

Ο ΝτιΒιντσέντζο μέτρησε 17 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ σκόραρε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο στα 2 λεπτά που έπαιξε, με ένα κάρφωμα από ασίστ του αδελφού του, Γιάννη.

Οι Σέλτικς έχασαν σε πέμπτο παιχνίδι στα τελευταία έξι και οριακά κρατούν την 8η θέση στην Ανατολή, μισή νίκη πάνω από τους Πέισερς. Ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους (10ριμπ.), ενώ ο Τέιτουμ έβαλε 18 αλλά με 7/19 σουτ.