Αλεξέι Ποκουσέφσκι: Ρεκόρ καριέρας στις ασίστ, ακόμα ένα “διψήφιο” παιχνίδι (Video)

2021-03-25T10:47:50+00:00 2021-03-25T10:47:50+00:00.

25/Mar/21 10:47

O Αλεξέι Ποκουσέφσκι ξεκίνησε για μία ακόμα φορά βασικός στους Θάντερ και πέτυχε ρεκόρ καριέρας με πέντε ασίστ, προσθέτοντας ακόμα ένα “διψήφιο” παιχνίδι στο ενεργητικό του…

Οι Θάντερ λύγισαν από τους Γκρίζλις με 116-107 στην Οκλαχόμα Σίτι, παίζοντας χωρίς τον ηγέτη τους, τον εντυπωσιακό φέτος Σάι Γκίλτζεους Αλεξάντερ, με τον Σάσα Ποκουσέφσκι να πετυχαίνει 13 πόντους και να κάνει ρεκόρ καριέρας με πέντε ασίστ.

Αυτή τη φορά ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού δεν σπατάλησε πολλά σουτ όπως συνηθίζει (σουτάρει με 29%) καθώς είχε 5/8 προσπάθειες (1/3τριπ.), ενώ ευστόχησε και στις δύο βολές φτάνοντας στους 13 πόντους για δεύτερη σερί ματς.

Μοίρασε και πέντε τελικές πάσες σπάζοντας το προηγούμενο ρεκόρ του που ήταν τέσσερις ασίστ, ενώ μπλόκαρε κι ένα σουτ.

Ο Ποκουσέφσκι έπαιξε 32 λεπτά κι από το All Star Break κι ύστερα που ξεκινάει στο βασικό σχήμα των Θάντερ έχει μέσο όρο 31,2′ ανά παιχνίδι!

Οι Θάντερ έχασαν την επαφή τους στο σκορ στην τρίτη περίοδο (33-20 οι Γκρίζλις) και δεν μπόρεσαν να το γυρίσουν. Ο Ντίλον Μπρουκς με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για το Μέμφις, ο Γκρέισον Άλεν πρόσθεσε 20 με 4/9 τρίποντα, ενώ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας μέτρησε 16 και 15 ριμπάουντ.