Οι Σέλτικς σταμάτησαν τον Γιάννη και το σερί των Μπακς (Video)

2021-03-27T07:20:06+00:00 2021-03-27T07:20:06+00:00.

27/Mar/21 07:20

Οι Σέλτικς σταμάτησαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο για δεύτερη σερί φορά, αλλά σε αυτό το παιχνίδι επιβλήθηκαν των Μπακς και νίκησαν χωρίς πίεση με 122-114 μέσα στο Μιλγουόκι…

Πριν δύο βράδια οι Μπακς νίκησαν παρότι ο Γιάννης έμεινε στους 13 πόντους, ενώ σε αυτό το ματς περιορίστηκε στους 16 με λίγες προσπάθειες σε 27 λεπτά (6/12 σουτ με 1/3τρι΄. και 3/6 βολές) και χάρη στο τρίποντο “μπαράζ”, οι Σέλτικς έφυγαν νικητές μειώνοντας το άσχημο ρεκόρ που είχαν τον τελευταίο καιρό (5/6 ήττες).

Αντίθετα, σταμάτησε το σερί των Μπακς στις οκτώ νίκες (και 13/14). Ο Γιάννης είχε επίσης οκτώ ριμπάουντ και πέντε ασίστ, πολύ κάτω από τους μέσους όρους του.

Ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε 34 πόντους με 4/7 τρίποντα (7ασ.), ο Μάρκους Σμαρτ πρόσθεσε 23 με (7/10τριπ.), ενώ συνολικά οι Σέλτικς συνδέθηκαν 22 φορές έξω από τα 7.25 μέτρα σε 47 προσπάθειες, αλλά η διαφορά έγινε στην τρίτη περίοδο.

Μετά το 60-55 του ημιχρόνου, οι Σέλτικς μέτρησαν 9/14 τρίποντα στο τρίτο 12λεπτο και προηγήθηκαν με 103-89. Διαφορά που οι Μπακς δεν κατάφεραν ποτέ να καλύψουν επαρκώς ώστε να διεκδικήσουν τη νίκη.

Ο Κέμπα Ουόκερ πρόσθεσε 21 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράουν 18 (4/9), ενώ δεν αγωνίστηκε ο Εβάν Φουρνιέ που πρόσφατα αποκτήθηκε από τους Ορλάντο Μάτζικ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε πολύ καλό παιχνίδι τελειώνοντας το ματς με 12 πόντους (5ριμπ., 3ασ. 1μπλοκ) σε 18 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 6/11 σουτ (0/3τριπ.), ερχόμενος από τον πάγκο των Μπακς στη θέση του Μπόμπις Πόρτις που μπήκε στο πρωτόκολλο του κορωνοϊού και δεν αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος.

Ο Κρις Μίντλετον ήταν ο πρώτος σκόρερ για το Μιλγουόκι με 19 πόντους (4/5 τρίποντα), ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 17. Οι Μπακς έμειναν τώρα 2,5 νίκες πίσω από τους πρώτους Σίξερς και 1,5 από τους Νετς στη βαθμολογία της ανατολικής περιφέρειας.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τι έγινε στο Μιλγουόκι και τη νίκη των Σέλτικς που κρατάνε με δυσκολία τη θέση τους στην οκτάδα (μισή νίκη πάνω από τους όγδοους Χιτ και Πέισερς).