Τίμπεργουλφς: Απίθανο φινάλε με 22-0 σε επτά λεπτά και ανατροπή με τους Ρόκετς

2021-03-27T10:52:52+00:00 2021-03-27T10:52:52+00:00.

27/Mar/21 10:52

Το να χάνεις με 19 πόντους και να το ανατρέπεις στο σύγχρονο μπάσκετ, κάθε άλλο παρά σπάνιο είναι. Να το γυρνάς όμως με σερί 22-0 στα τελευταία επτά λεπτά και να νικάς, ε, δεν συμβαίνει κάθε βράδυ…

Οι Τίμπεργουλφς έκλεισαν με έναν απίθανο τρόπο το παιχνίδι τους με τους Ρόκετς καθώς πέτυχαν ένα σερί 22-0 στα τελευταία 7:30 λεπτά και πήραν τη νίκη με 107-101! Γύρισαν δηλαδή από το -15, ενώ νωρίτερα οι Ρόκετς είχαν προηγηθεί ακόμα και με 19 πόντους διαφορά.

Το επί μέρους σκορ στην τελευταία περίοδο ήταν 31-10, διάστημα στο οποίο οι καταθλιπτικοί φέτος Ρόκετς είχαν 3/22 σουτ! Το χειρότερο όμως ήταν ότι δεν έβαλαν ούτε ένα καλάθι, ούτε μία βολή … βρε αδελφέ, στα τελευταία 7:30 λεπτά. Άξιοι της μοίρας τους.

Ο Καρλ Άντονι Τάουνς μέτρησε 29 πόντους και 16 ριμπάουντ (8 ασίστ), αλλά έβαλε τους 14 από δαύτους στο σερί 22-0. Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ πρόσθεσε 19, ενώ ο αναπληρωματικός του Τάους, Ναζ Ριντ, σημείωσε 16 σε μόλις 17 λεπτά συμμετοχής.

Ο Τζον Ουόλ πέτυχε 14 και μοίρασε 15 ασίστ που είναι ρεκόρ σεζόν για τους Ρόκετς, ενώ ο Κρίστιαν Γουντ μέτρησε 24 κι ο Μπεν ΜακΛέμορ 21 (με 7/14 τρίποντα).

Οι Ρόκετς βρίσκονται και πάλι στάδιο ανοικοδόμησης μέσα σε λίγους μήνες, αφού έδωσαν τον Βίκτορ Ολαντίπο στους Χιτ για τον Κέλι Ολίνικ και τον Έιβερι Μπράντλεϊ.