Μόνο ο Ουέστμπρουκ τέτοιο επικό τριπλ νταμπλ! (Video)

2021-03-30T08:10:46+00:00 2021-03-30T08:10:46+00:00.

30/Mar/21 08:10

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είναι ο άρχοντας των τριπλ νταμπλ με σωρεία ρεκόρ. Ένα ακόμα δεν… βλάπτει.

Ένα; Όχι δα. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πέτυχε 35 πόντους, 21 ασίστ και 14 ριμπάουντ ki έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με 35+ και 20+ τελικές πάσες σε τριπλ νταμπλ!

Ο Ράσελ οδήγησε τους Ουίζαρντς σε μεγάλη νίκη επί των Πέισερς με 122-114 στην Ουάσινγκτον κι έφτασε τα 16 τριπλ νταμπλ, πρώτος στη λίγκα και φέτος.

Αυτός ο αριθμός όμως αποτελεί και ρεκόρ στην ιστορία των Ουίζαρντς και πρόλαβε να το πετύχει σε μόλις 38 ματς με τη φανέλα του οργανισμού! Πρώτος ήταν με 15 τριπλ νταμπλ ο Ντάρελ Ουόκερ, τα οποία όμως πέτυχε σε 283 ματς της Ουάσινγκτον από το 1987 ως το 1991. Άλλες εποχές… άλλο πράγμα ο Ουέστμπρουκ.

Οι Ουίζαρντς νίκησαν χάρη και σε μία μικρή ανατροπή, ενώ αγωνίστηκαν χωρίς τον πρώτο σκόρερ του ΝΒΑ, Μπράντλεϊ Μπιλ! Βρίσκονταν στο -6 στην τέταρτη περίοδο, αλλά έκαναν σερί 13-0 και επί μέρους σκορ 22-8 στα τελευταία έξι λεπτά για να πάρουν τη δεύετρη σερί νίκη του.

Ο Ρούι Χατσιμούρα μέτρησε 26 πόντους ενώ ο Τσάνλτερ Χάτσισον έβαλε 18 στο ντεμπούτο του με τους Ουίζαρντς καθώς πρόσφατα πήγε στην πρωτεύουσα από τους Μπουλς. Εκεί όπου δεν έπαιζε σχεδόν καθόλου…

Στράφι πήγε η προσπάθεια του Ντομάντας Σαμπόνις που έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 35 πόντους και 11 ριμπάουντ (6 ασίστ), αλλά επισκιάστηκε από τον Ράσελ Ουέστμπρουκ και την ήττα της ομάδας του.

Ο Μάλκομ Μπρόγκντον πρόσθεσε 26 (8ασ.) με 5/10 τρίποντα, αλλά οι Πέισερς έμειναν εν τέλει μία νίκη πίσω από τους όγδοους Χιτ.