Θρίαμβος των Μπακς με εξαιρετικούς Γιάννη-Χόλιντεϊ επί των Λέικερς! (Video)

2021-04-01T08:59:54+00:00 2021-04-01T08:59:54+00:00.

01/Apr/21 08:59

O Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 25 πόντους, ο Τζρου Χόλιντεϊ έβαλε 28 κι οι Μπακς πέρασαν… μαρς από το Λος Άντζελες, θριαμβεύοντας με 112-97 των Λέικερς στο ντεμπούτο του Αντρέ Ντράμοντ με τη φανέλα τους…

Οι Μπακς μετρούσαν τρεις σερί ήττες αλλά αυτή τη φορά ο Γιάννης και οι συμπαίκτες του δεν άφησαν τους ελλιπείς (χωρίς ΛεΜπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις) Λέικερς να τους απειλήσουν, με τον Ντράμοντ μάλιστα να αποχωρεί νωρίς καθώς κόπηκε εντελώς το νύχι του μεγάλου του δάχτυλου στο πόδι και αποχώρησε μετά μόλις 14 λεπτά συμμετοχής. Είχε τέσσερις πόντους και δύο ριμπάουντ και μάλιστα σε κάποιες στιγμές εκτέθηκε από τον Γιάννη.

Οι Μπακς έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο 12λεπτο για να πάρουν προβάδισμα στο ημίχρονο με οκτώ πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιάννης έβαλε τους 17 πόντους του κι οι Μπακς πήραν τέτοιες διαφορές που δεν άφησαν τους Λέικερς να γίνουν απειλητικοί.

Ο Γιάννης τέλειωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (10ριμπ.), είχε τέσσερις ασίστ, τρία μπλοκ και πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας με 8/13 σουτ (1/1 τρίποντο) και 8/10 βολές, αλλά υπέπεσε σε εννιά λάθη που ήταν το αρνητικό στοιχείο του παιχνιδιού του.

Ο Χόλιντεϊ ήταν απίθανος και πιστοποίησε για ποιο λόγο τον πήραν οι Μπακς. Μέτρησε 28 πόντους με 11/16 σουτ (3/5 τρίποντα), ενώ μοίρασε και έξι ασίστ. “Έκλεψε” και τέσσερις μπάλες, δείγμα ότι είναι ένας εξαιρετικός “two way” παίκτης, εκ των καλύτερων στο ΝΒΑ.

Ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 17 πόντους ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία του πετυχαίνοντας οκτώ πόντους με δύο καρφώματα στα 12 λεπτά που αγωνίστηκε.

Πρώτος σκόρερ για τους Λέικερς ήταν και πάλι ο Μόντρεζλ Χάρελ που πέτυχε 19 πόντους σε 26 λεπτά, ενώ 17 έβαλε ο Ντένις Σρέντερ που μοίρασε κι οκτώ ασίστ αλλά τα… έσπασε αφού είχε 6/18 σουτ. Το ίδιο άστοχος με 1/9 τρίποντα ήταν κι ο Κάιλς Κούζμα που έβαλε 16 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Μόρις.