Μυθικός ο Γιάννης με 47 πόντους, οι Μπακς σάρωσαν τους Μπλέιζερς! (Video)

2021-04-03T07:31:24+00:00 2021-04-03T10:26:31+00:00.

03/Apr/21 07:31

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρήκε πάλι το ρυθμό του στο σκοράρισμα. Πέτυχε 47 πόντους με 18/18 δίποντα και οδήγησε τους Μπακς σε θριαμβευτική νίκη με 127-109 επί των Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ, “σκουπίζοντας” μάλιστα τη μεταξύ τους φετινή σειρά!

Ο MVP, Γιάννης Αντετοκούνμπο, ήταν ασταμάτητος στο Πόρτλαντ. Δεν είναι μόνο οι 47 πόντοι του, αλλά και το γεγονός ότι δεν αστόχησε ούτε σε μία προσπάθεια για δίποντο (18/18), ενώ είχε 11/13 βολές (0/3 τρίποντα) και 12 ριμπάουντ στο ενεργητικό του, μένοντας στις δύο ασίστ αφού κατάφερνε από μόνος του να τελειώνει τις φάσεις.

Συντονιστείτε για να παρακολουθήσετε την March Madness στο ESPN player μπαίνοντας ΕΔΩ

Πρόσθεσε τρία μπλοκ κι ένα κλέψιμο κι όλα αυτά σε μόλις 33 λεπτά συμμετοχής αφού δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί παραπάνω με τη διαφορά υπέρ των Μπακς στα ύψη! Δεν ήταν μία απλή νίκη για τους Μπακς, δεδομένου ότι οι Μπλέιζερς προέρχονταν από ένα σερί τεσσάρων νικών και είχαν τον Ντάμιαν Λίλαρντ σε καλή βραδιά πετυχαίνοντας 32 πόντους. Δεν μπορούσε όμως κανείς να κοντράρει τον Γιάννη,.

Ο Αντετοκούνμπο είχε 24 από το πρώτο ημίχρονο βοηθώντας τους Μπακς να πάρουν προβάδισμα με επτά πόντους (60-53). Η μεγάλη διαφορά έγινε στην τρίτη περίοδο όταν τα “Ελάφια” πέτυχαν ένα επί μέρος σκορ 37-20 με πρωταγωνιστή τον Γιάννη και δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε και πάλι ένα εξαιρετικό βράδυ με 22 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 20 με οκτώ ασίστ και επτά ριμπάουντ στο ενεργητικό του. Κανείς άλλος παίκτης των Μπακς δεν σκόραρε με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά …μήπως χρειάστηκαν κάτι τέτοιο με τον Αντετοκούνμπο σε τέτοια κατάσταση;

Οι Μπακς πέτυχαν το 2/2 μετά τη νίκη τους επί των Λέικερς και κράτησαν την απόσταση των τριών παιχνιδιών από τους πρωτοπόρους Νετς στη βαθμολογία της ανατολικής περιφέρειας. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν σκόραρε σε οκτώ λεπτά συμμετοχής (δύο ριμπάουντ).

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ έβαλε 18 (7 ασίστ) για τους Μπλέιζερς κι ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον πρόσθεσε άλλους τόσους (6/11 τρίποντα) για τους Μπλέιζερς που έμειναν στην 6η θέση της Δύσης, σε απόσταση όμως μόλις μίας νίκης από την τετράδα όπου βρίσκονται οι Λέικερς.