Συγκλονιστικός Κάρι, “αυτοκτόνησαν” οι Μπακς χωρίς Γιάννη (Video)

2021-04-07T08:25:14+00:00 2021-04-07T08:25:14+00:00.

07/Apr/21 08:25

Οι Μπακς χρειαζόταν απλά να αντέξουν τέσσερα λεπτά για να υπερασπιστούν τους δέκα πόντους διαφορά που απέκτησαν. Δεν τα κατάφεραν…

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 41 πόντους, από τους οποίους τους 30 στο δεύτερο ημίχρονο κι οδήγησε τους Ουόριορς σε μία σημαντική νίκη με 122-121 επί των Μπακς που έπαιξαν χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Είχαν επιζήσει στο Σακραμέντο και πάλι στον πόντο αλλά υπέρ τους αυτή τη φορά, δεν τα κατάφεραν όμως στο Σαν Φρανσίσκο.

Κι όμως, είχαν την κατάσταση στα χέρια τους. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος κρατούσαν διαφορά 10 πόντων, 116-106 κι έδειχναν να τα καταφέρνουν παρά την απουσία του back to back MVP του ΝΒΑ.

Κάπου εκεί όμως μπλόκαραν και… ξεμπλόκαραν οι γηπεδούχοι Ουόριορς. Γύρισαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά με πρωταγωνιστή τον Κάρι αλλά παρόλα αυτά οι Μπακς είχαν μία ευκαιρία ακόμα να κερδίσουν καθώς προηγήθηκαν με καλάθι του Τζρου Χόλιντεϊ. Δύο βολές του Κέλι Ουμπρέ τζ., περίπου επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έδωσαν προβάδισμα στους Ουόριορς και το σουτ του Μίντλετον μπλοκαρίστηκε από τον Ουίγκινς ενώ η τελευταία προσπάθεια του Κόνατον ήταν χωρίς αντίκρισμα.

Ο Κάρι πέτυχε 41 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας καθώς είχε 14/21 σουτ (5/10 τρίποντα και 8/9 βολές), ενώ είχε ακόμα τέσσερις ασίστ, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες των Ουόριορς για τα play-offs ή το play-in τουρνουά. O Κέλι Ουμπρέ έβαλε 19 και 18 πρόσθεσε ο Κεντ Μπέιζμορ.

Κορυφαίος των Μπακς ήταν και σε αυτό το παιχνίδι ο Τζρου Χόλιντεϊ που έβαλε 29 πόντους με 4/7 τρίποντα (5ασ., 3κλ.), ενώ ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 28 (7ασ.). Με 15 πόντους σε 16 τέλειωσε το ματς ο Τζεφ Τιγκ ερχόμενος από τον πάγκο.

Πολύ καλή παρουσία είχε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 10 πόντους χωρίς άστοχο σουτ εντός πεδιάς (4/4 δίποντα, 2/3 βολές), ενώ πρόσθεσε και πέντε ριμπάουντ συν μία ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής.