ΝΒΑ: Ο Εμπίντ “πάτησε” τους Σέλτικς – Ρεσιτάλ Πολ Τζορτζ κατά των Μπλέιζερς (αποτελέσματα)

2021-04-07T10:02:31+00:00 2021-04-07T10:02:31+00:00.

07/Apr/21 10:02

O Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε 35 πόντους στη Βοστόνη και οι Σίξερς νίκησαν με 106-96 τους Σέλτικς, “σκουπίζοντας” τη φετινή σειρά, κάτι που είχε να συμβεί 20 ολόκληρα χρόνια!

“Επέστρεψα”, είπε ο Εμπίντ στον προπονητή του Ντοκ Ρίβερς, καθώς ήταν το μόλις δεύτερο παιχνίδι του μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο: “Το παρατήρησα” του απάντησε ο κόουτς των Σίξερς που άντεξαν αρκετά καλά χωρίς τον Εμπίντ σε αυτό το διάστημα των 10 αγώνων που απουσίασε.

Ο Εμπίντ είχε 16/20 βολές και 9/19 σουτ απέναντι στους ψηλούς των Σέλτικς (Ρόμπερτ Ουίλιαμς, Φολ, Μο Βάγκνερ, Λουκ Κορνέτ) που έχουν μείνει χωρίς αξιόπιστο σέντερ μετά τις ανταλλαγές καθώς έφυγε ο Τάις και ο Τρίσταν Τόμπσον είναι στο πρωτόκολλο του κορωνοϊού.

Ο Ντάνι Γκριν πρόσθεσε 17 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ ο Μπεν Σίμονς έμεινε χαμηλά στους 12 (6 ασίστ), κάτι που ουδόλως ενόχλησε τους Σίξερς που έπιασαν ξανά τους Νετς στην κορυφή της Ανατολής.

Στο Λος Άντζελες τώρα, οι Κλίπερς ευτύχησαν να δούνε τον Πολ Τζορτζ σε εκπληκτική βραδιά, ξεκινώντας την πρώτη περίοδο με 22 πόντους, που αποτελεί ρεκόρ για τον οργανισμό αφού είχε να συμβεί επτά χρόνια με πρωταγωνιστή τον Μπλέικ Γκρίφιν.

Οι Κλίπερς επικράτησαν με 133-116 των Μπλέιζερς που μετρούσαν τέσσερις σερί νίκες, παίρνοντας προβάδισμα με 47-32 στο πρώτο 12λεπτο. Είναι το ρεκόρ των Κλίπερς στην ιστορία τους για τη συγκεκριμένη περίοδο.

Ο Τζορτζ τέλειωσε το ματς με 36 πόντους (6/9 τρίποντα), ενώ ο Καουάι Λέοναρντ μέτρησε 29 με 12 ριμπάουντ και επτά ασίστ στο ενεργητικό του! Ο Ρέτζι Τζάκσον συμπλήρωσε την τριάδα με 23 πόντους σε 26 λεπτά ως ένας άλλος… Λου Ουίλιαμς από τον πάγκο.

Ο ΝτεΜάρκους Κάζινς έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα των Κλίπερς και πέτυχε επτά πόντους σε μόλις οκτώ λεπτά συμμετοχής.

Στα “παράσημα” των Κλίπερς προστέθηκε η άμυνα πάνω στον Ντάμιαν Λίλαρντ που έμεινε στους 11 πόντους με 2/14 σουτ! Οι Μπλέιζερς προέρχονταν από τέσσερις σερί νίκες και παρότι έμειναν πίσω στο σκορ με 62-36, κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και να φτάσουν ως το 84-82. Ως εκεί άντεξαν όμως με τόσο άστοχο τον Λίλαρντ.

Ο Νόρμαν Πάουελ πέτυχε 32 πόντους (14/15 βολές), ενώ ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ πρόσθεσε 24. Ο Καντέρ είχε 13 πόντους και 15 ριμπάουντ και το Πόρτλαντ έμεινε στην 6η θέση.