Ο Κέβιν Ντουράντ επέστρεψε κι ήταν… τέλειος! (Video)

2021-04-08T08:33:11+00:00 2021-04-08T08:33:11+00:00.

08/Apr/21 08:33

Πέρασαν σχεδόν δύο μήνες και 23 ματς από την τελευταία φορά που ο Κέβιν Ντουράντ έπαιξε σε αγώνα των Νετς. Επέστρεψε κι απλά ήταν … τέλειος!

Ο Κέβιν Ντουράντ επανήλθε στα παρκέ μετά τον τραυματισμό του στο μηρό και σε 19 λεπτά πρόλαβε να βάλει 17 πόντους στο θρίαμβο των Νετς επί των Πέλικανς 139-111 στο Μπρούκλιν, χωρίς να αστοχήσει από πουθενά!

Ο Ντουράντ μπήκε στο γήπεδο περίπου 7,5 λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους των Νετς και την αγαπημένη του μητέρα στην οποία χρωστάει τα πάντα όπως ο ίδιος έχει ομολογήσει συγκινημένος.

Είχε 5/5 σουτ με 2/2 τρίποντα αλλά και 5/5 βολές, ενώ πρόλαβε να κατεβάσει επτά ριμπάουντ και να μοιράσει πέντε ασίστ σε αυτό το διάστημα που… χάλασε μόνο από τα έξι λάθη στα οποία υπέπεσε. Οκ, τον δικαιολογούμε μετά 23 ματς απουσίας.

Ο Ντουράντ μάλιστα μπήκε στην περίοδο που οι Νετς κυριάρχησαν απόλυτα καθώς είχαν 14/18 σουτ, πέτυχαν 43 πόντους (43-26) και στο ημίχρονο είχαν 20 πόντους διαφορά με 79-59!

Οι Νετς νίκησαν εύκολα έχοντας στη σύνθεση τους τέσσερις από τους πέντε “Big5”, αφού έλειπε μόνο ο τραυματίας Τζέιμς Χάρντεν που χειροκρότησε τις προσπάθειες του Ντουράντ από τον πάγκο.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν ο πρώτος τους σκόρερ με 24 πόντους (4/6 τρίποντα, έξι ασίστ), ενώ ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα των Νετς, μετρώντας 22 πόντους με 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές και 8/12 σουτ! Ο παλιός καλός Όλντριτζ.

Διψήφιο αριθμό πόντων είχε κι ο Μπλέικ Γκρίφιν με 10 σε 13 λεπτά. Τι άλλο να ζητήσει ο Στιβ Νας άραγε;

Οι Νετς πέτυχαν την 8η νίκη τους στα τελευταία δέκα παιχνίδια και ανέκτησαν το προβάδισμα στη βαθμολογία της ανατολικής περιφέρειας, έστω με μισό ματς προβάδισμα από τους ανταγωνιστές τους για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας, Σίξερς.

ο Έρικ Μπλέντσο πέτυχε 26 πόντους, ενώ ο Ζάιον Ουίλιαμσον έπαιξε λίγο (23′) μένοντας στους 16 πόντους. Οι Πέλικανς απέχουν τώρα πέντε νίκες από τα πλέι οφ της Δύσης, αλλά μόλις δύο από το play-in τουρνουά, στο οποίο ουσιαστικά στοχεύουν πλέον…