Οι Μπακς σάρωσαν, εκτός και πάλι ο Γιάννης (Video)

2021-04-15T07:45:45+00:00 2021-04-15T07:45:45+00:00.

15/Apr/21 07:45

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε εκτός αγώνα για έκτη συνεχόμενη φορά λόγω πόνων στο γόνατο του, αλλά οι Μπακς σάρωσαν τους Τίμπεργουλφς με 130-105 στη Μινεσότα.

Η απουσία του Γιάννη προκάλεσε τρεις ήττες σε τέσσερα ματς για τους Μπακς, αλλά πρώτα στο Ορλάντο και μετά στη Μινεσότα απέναντι σε δύο από τις χειρότερες ομάδες του ΝΒΑ, βρήκαν την ευκαιρία να ορθοποδήσουν και να … σαρώσουν σε back to back νίκες.

Ο Κρις Μίντλετον ανέλαβε το ρόλο του Γιάννη μετρώντας 27 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ σε μόλις 25 (!) λεπτά συμμετοχής κι οδήγησε τους Μπακς στην εύκολη νίκη. Δεν χρειάστηκε καν να παίξει στην τέταρτη περίοδο όταν η διαφορά είχε φτάσει ακόμα και στους 30 πόντους. Τόσο εύκολα…

Ο Μπρουκ Λόπεζ πρόσθεσε 18 πόντους (8ριμπ.), 15 έβαλε ο Τζρου Χόλιντεϊ και από 14 οι Κόνατον και Μπριν Φορμπς που ήρθαν από τον πάγκο.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε 22 λεπτά αλλά ήταν άστοχος και έμεινε στον έναν πόντο με 1/4 βολές και 0/5 σουτ. Κατέβασε πάντως έξι ριμπάουντ, ενώ είχε τρεις ασίστ, δύο κλεψίματα κι ένα μπλοκ στο ενεργητικό του αποδεικνύοντας πως ακόμα και στην κακή του βραδιά μπορεί να συνεισφέρει στην ομάδα του.

Οι τελευταίοι στο ΝΒΑ Τίμπεργουλφς- και εκεί θέλουν να μείνουν για να έχουν περισσότερες πιθανότητες για το Νο1 του επόμενου ντραφτ- έπαιξαν χωρίς τον δικό τους ηγέτη, Καρλ Άντονι Τάουνς. Ο Έντουαρντς πέτυχε 24 πόντους ενώ 18 έβαλε ο Χουάντσο Ερνάνγκομεθ από τον πάγκο.