Εις το όνομα του… MVP Εμπίντ, οι Σίξερς σταμάτησαν και τους Κλίπερς

2021-04-17T07:02:50+00:00 2021-04-17T07:02:50+00:00.

17/Apr/21 07:02

Ούτε οι Κλίπερς των επτά συνεχόμενων νικών- έστω και χωρίς τον Καουάι – κατάφεραν να σταματήσουν τον… MVP, Τζοέλ Εμπίντ και τους Σίξερς.

Ο Τζοέλ Εμπίντ – αουτσάιντερ για το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη πίσω από τον Νίκολα Γιόκιτς – πέτυχε 36 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ, οδηγώντας τους Σίξερς σε μεγάλης σημασίας νίκη επί των Κλίπερς με 106-103 στη Φιλαδέλφεια!

Ο Εμπίντ ισοπέδωσε τους ψηλούς των Κλίπερς (Ζούμπατς, Κάζινς, Μόρις, δεν έπαιξε ο Ιμπάκα) με 10/17 δίποντα και 16/18 βολές, χαρίζοντας στους Σίξερς την τέταρτη σερί νίκη και τη δεύτερη απέναντι σε έναν από τους διεκδικητές του τίτλου, αφού είχαν νικήσει τους Νετς πριν δύο βράδια. Να σημειώσουμε πάντως πως, όπως οι Κλίπερς έτσι κι οι Νετς έπαιξαν χωρίς τους σημαντικότερους παίκτες (Ντουράντ, Χάρντεν έξω).

Κάτι όμως που δεν αφαιρεί από τους Σίξερς τη σημασία των επιτυχιών, καθώς κράτησαν την πρώτη θέση στην Ανατολή με μία νίκη διαφορά από τους Νετς.

Ο Φουρκάν Κορκμάζ μέτρησε 18 με 5/12 τρίποντα ως βασικός αντί του Σεθ Κάρι, ενώ ο Μπεν Σίμονς είχε 12 και εννιά ριμπάουντ (6ασ.). Ο Πολ Τζορτζ επέστρεψε μετά ένα παιχνίδι και συνέχισε τις μεγάλες εμφανίσεις μετρώντας 37 πόντους (9ρ., 6ασ.) αλλά χωρίς τον Καουάι δεν μπόρεσε να οδηγήσει τους Κλίπερς στη νίκη.

Κι όμως είχαν την ευκαιρία τους. Ο Πάτρικ Πάτερσον (ρεκόρ σεζόν με 18π.) και ο Μόρις έδωσαν προβάδισμα με 94-92 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Στις επόμενες πέντε επιθέσεις όμως οι Κλίπερς υπέπεσαν σε τέσσερα λάθη κι οι Σίξερς προσπέρασαν εκ νέου με 99-94.

Ο Κορκμάν με γκολ φάουλ έκανε το 104-98 περίπου 50” πριν το φινάλε, αλλά ο Ρέτζι Τζάκσον το έφερε στον πόντο. Μετά τις δύο εύστοχες βολές του Ντάνι Γκριν, η μπάλα έφτασε στον Μάρκους Μόρις που δεν κατάφερε να βρει το στόχο για να το πάει στην παράταση και οι Σίξερς πανηγύρισαν την τέταρτη σερί νίκη τους…