Ο Μπούκερ “σκότωσε” τους Μπακς και τον εξαιρετικό Γιάννη στην εκπνοή (Video)

2021-04-20T07:32:06+00:00 2021-04-20T07:32:06+00:00.

20/Apr/21 07:32

O Ντέβιν Μπούκερ “σκότωσε” σχεδόν στην εκπνοή τους Μπακς με μία ελεύθερη βολή στην παράταση και οι Σανς δραπέτευσαν από το Μιλγουόκι με 128-127, παρά τους 33 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο…

Ο Κρις Μίντλετον ισοφάρισε με τρίποντο για τους Μπακς 22” πριν το φινάλε κι ο Μπούκερ πήρε την τελευταία επίθεση για να μην πάει το συναρπαστικό ματς σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Ο άσος των Σανς με το ζόρι κατάφερε να σηκωθεί από το έδαφος λόγω του μαρκαρίσματος του Τζρου Χόλιντεϊ, ενώ ο Τάκερ πήγε για βοήθεια. Ο φόργουορντ των Μπακς φάνηκε να ακουμπάει τον Μπούκερ, οι διαιτητές είδαν σε “instant replay” τη φάση για να βεβαιωθούν αν η παράβαση έγινε εντός χρόνου κι έδωσαν 0,3” στο χρονόμετρο. Ο Μπούκερ έβαλε την πρώτη βολή και το ματς κρίθηκε εκεί.

Ο Γιάννης πέτυχε 33 πόντους με 12/21 δίποντα και 9/10 βολές (0/1τριπ.) αλλά δεν αγωνίστηκε στα τελευταία τέσσερα λεπτά της παράτασης εξαιτίας κράμπας στο πόδι του. Ο κόουτς Μπαντενχόλζερ δεν ρίσκαρε και τον άφησε στο πάγκο κι έτσι ο MVP δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του στο κρίσιμο καθοριστικό διάστημα. Ο Αντετοκούνμπο πρόσθεσε οκτώ ριμπάουντ, αλλά μόλις δύο ασίστ (1κλ.,1μπλοκ).

Οι Μπακς υπέστησαν δεύτερη σερί ήττα, έμειναν τέσσερις νίκες πίσω από τους Σίξερς και μάλλον θα πρέπει να αποχαιρετήσουν την πιθανότητα να καταλάβουν την πρώτη θέση για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Αντίθετα οι Σανς κυνηγάνε ακόμα τους Τζαζ (1,5 νίκη) για το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας σε ολόκληρο το ΝΒΑ.

Ο Μπούκερ τέλειωσε το ματς με 24 πόντους, ενώ ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση περίπου 20” πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Ο Κρις Πολ έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 22 πόντους και 13 ασίστ, ο ΝτιΆντρε Έιτον πρόσθεσε 20 και 13 ριμπάουντ ενώ ο Μάικαλ Μπρίτζες μέτρησε 21.

Ο Κρις Μίντλετον είχε 26 (2/9τριπ.), ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 25 και οκτώ ασίστ, αλλά κανείς άλλος παίκτης των Μπακς δεν κατάφερε να ξεπεράσει τους εννιά πόντους (ΝτιΒιντσέντζο και Κόνατον).