Επτά σερί νίκες οι Νικς… επτά χρόνια φαγούρας (Video)

2021-04-21T07:40:10+00:00 2021-04-21T07:40:10+00:00.

21/Apr/21 07:40

Οι Νικς χρειάστηκαν επτά ολόκληρα χρόνια για να πετύχουν… επτά σερί νίκες! Σημαδιακό νούμερο…

Οι Νικς του Τιμ Τιμποντό επικράτησαν με 109-97 των Χόρνετς κι έτσι συμπλήρωσαν επτά σερί νίκες, το μεγαλύτερο σερί τους από τον Μάρτιο του 2014 όταν είχαν πετύχει μία παραπάνω.

Για μία ακόμα φορά στηρίχθηκαν στην άμυνα τους, την κορυφαία του ΝΒΑ με παθητικό 104 πόντους, η οποία όμως τους πρόδωσε στο πρώτο ημίχρονο όταν δέχτηκαν 66 πόντους (66-60) από τους φιλοξενούμενους Χόρνετς που και πάλι έπαιξαν ελλιπείς (χωρίς Μπολ, Χέιγουορντ, Μονκ, Μπιγιόμπο).

Στην τρίτη περίοδο όμως, οι Νικς έκαναν ένα 31-16 με πρωταγωνιστή τον Αρ Τζέι Μπάρετ που πέτυχε 18 πόντους (από τους 24 συνολικά), κράτησαν τους Χόρνετς χαμηλά και στο τέταρτο 12λεπτο (18-15) και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη.

Χάρη σε αυτή τους τη νίκη, οι Νικς ανέβηκαν στην 5η θέση της ανατολικής περιφέρειας, με 1,5 νίκη αβαντάζ από τους Χιτ που είναι έβδομοι και στη ζώνη του “play-in” τουρνουά.

Ο Ντέρικ Ρόουζ πρόσθεσε ακόμα μία καλή εμφάνιση με 17 πόντους (5ασ.) σε 25 λεπτά από τον πάγκο κι άλλους τόσους έβαλε ο Ιμάνουελ Κουίκλι (20′) επίσης ως αναπληρωματικός. Ο Ραντλ έμεινε αυτή τη φορά στους 16 (5/16 σουτ), με 10 ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χόρνετς με 26 πόντους (6/10τριπ.), ενώ ο Τέρι Ροζίερ έβαλε 21 και μοίρασε οκτώ ασίστ. Οι Χόρνετς βρίσκονται στην 8η θέση και δύσκολα θα ανέβουν πάνω από τη ζώνη για να μπουν στην εξάδα που εξασφαλίζει σίγουρη θέση στα πλέι οφ της περιφέρειας.