NBA: Ο Πολ Τζορτζ “εκτέλεσε” στο τέλος του Μπλέιζερς (αποτελέσματα, βαθμολογίες)

2021-04-21T08:12:15+00:00 2021-04-21T18:31:04+00:00.

21/Apr/21 08:12

Oι Κλίπερς αντέχουν ακόμα και χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ που θα λείψει ακόμα μία εβδομάδα. “Καθαρίζει” για όλους ο Πολ Τζορτζ…

Ο Τζορτζ έβαλε 33 πόντους και δύο βολές τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με τους Μπλέιζερς, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στους Κλίπερς με 113-112, που ήταν η ένατη στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους!

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε μία καλή ευκαιρία να δώσει τη νίκη στους Μπλέιζερς στην εκπνοή, αλλά το δίποντο που επιχείρησε βρήκε σίδερο. Αυτή ήταν η έκτη σερί νίκη των Κλίπερς επί των Μπλέιζερς.

Ο Μάρκους Μόρις πρόσθεσε 16 πόντους και οι Κλίπερς προσπαθούν να φτάσουν τους Σανς και τους Τζαζ αλλά όσο αυτοί νικούν τόσο δεν καλύπτεται η (μικρή) διαφορά.

Ο ΜακΚόλουμ έβαλε 28 πόντους και 23 ο Νόρμαν Πάουελ, ενώ για δεύτερο σερί ματς απουσίασε ο Ντάμιαν Λίλαρντ με το Πόρτλαντ να χάνει και στα δύο.

Οι Νετς δεν είχαν διαθέσιμους τους Ντουράντ και Χάρντεν για ακόμα ένα παιχνίδι. “Καθάρισε” όμως για όλους ο Κάιρι Ίρβινγκ…

Ο Κάιρι έβαλε 32 πόντους (8 ασίστ), οκτώ από τους οποίους στα τελευταία δύο λεπτά και χάρισε τη νίκη στους Νετς με 134-129 επί των Πέλικανς στη Νέα Ορλεάνη, με την οποία πλησίασαν στη μισή νίκη τους Σίξερς στην κορυφή της Ανατολής.

Ο Ίρβινγκ έβαλε δύο απίθανα προσωπικά καλάθια και 4/4 βολές στα κρίσιμα λεπτά, ενώ προκάλεσε το λάθος στον Ζάιον Ουίλιαμσον που είχε μία ευκαιρία να ισοφαρίσει με τρίποντο στο τέλος.

Ο Τζο Χάρις πέτυχε 24 πόντους κι ο Λάντρι Σάμερ πρόσθεσε 18 και οκτώ ασίστ για τους Νετς που κρατάνε παρότι δεν παίζουν ποτέ τους πλήρεις.

Ο Ζάιον πέτυχε 34 πόντους, ο Μπράντον Ίνγκραμ πρόσθεσε 27 αλλά οι Πέλικανς έμειναν για τέταρτο σερί ματς χωρίς τη νίκη και πλέον απέχουν τέσσερα παιχνίδια από τους δέκατους Σπερς και το play-in τουρνουά.