Νικς, η πιο “καυτή” ομάδα στο ΝΒΑ! – Πήραν το ντέρμπι τετράδας, χτύπησε ο Γιανγκ (Video)

2021-04-22T07:57:31+00:00 2021-04-22T07:57:31+00:00.

22/Apr/21 07:57

Όσο και να το γράφεις … δεν πιστεύεις αυτό που διαβάζεις: οι Νικς έχουν οκτώ σερί νίκες και είναι η πιο “καυτή” ομάδα στο ΝΒΑ!

Ο Τζούλιους Ραντλ πέτυχε 40 πόντους με 6/8 τρίποντα (11ριμπ., 6ασ.) κι οι Νικς πήραν το μεγάλο ντέρμπι για την τετράδα της ανατολικής περιφέρειας, επικρατώντας με 137-127 των Χοκς στην παράταση. Οι Χοκς έχασαν και τον Τρέι Γιανγκ με διάστρεμμα (αρχική διάγνωση) και εκτός από το ματς και τον ηγέτη τους, έπεσαν και στην 5η θέση (έστω με μισή νίκη διαφορά) αφού οι Νικς έχουν τώρα αυτή που δίνει αβαντάζ έδρας.

Ο Γιανγκ τραυματίστηκε στην τρίτη περίοδο κι ενώ ήδη είχε 20 πόντους και 14 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής! Μεταφέρθηκε στα αποδυτήρια υποβασταζόμενος και οι Χοκς αναγκάστηκαν να συνεχίσουν δίχως αυτόν.

Ο Ραντλ έβαλε την ομάδα του με τρεις πόντους μπροστά, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο (20π., 4/10τριπ.) ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση αφού ο πρώτος σκόρερ των Νικς αστόχησε στην εκπνοή.

Η παράταση όμως ήταν αποκλειστικά … ντυμένη με τα χρώματα των Νικς. Ο Ραντλ ξεχώρισε, ο Κουίκλι (20π.) έβαλε το τρίποντο που κλείδωσε τη διαφορά κι οι Νικς πανηγύρισαν την 8η σερί νίκη τους. Κάτι που είχε να συμβεί από το 2014!

Ντέρικ Ρόουζ και Κουίκλι έβαλαν από 20 πόντους σε 30 λεπτά από τον πάγκο, ενώ ο Ρέτζι Μπούλοκ πρόσθεσε 18 σκοράροντας μόνο με τρίποντα (6/11). Δεν πήρε καν άλλη προσπάθεια από αλλού.

Ο Κλιντ Καπέλα έκανε ένα φοβερό παιχνίδι με 25 πόντους και 22 ριμπάουντ, ενώ ο Τζον Κόλινς πρόσθεσε 18 για τους Χοκς που είχαν επτά νίκες στα τελευταία εννιά παιχνίδια τους. Θα αντέξουν χωρίς τον Γιανγκ;