Ο Ντέιβις γύρισε, ο Λούκα πανηγύρισε (Video)

2021-04-23T07:56:24+00:00 2021-04-23T07:56:24+00:00.

23/Apr/21 07:56

Ο Άντονι Ντέιβις επέστρεψε μετά εννιά ολόκληρες εβδομάδες αλλά ήταν ολιγόλεπτη. Και αυτό δεν βοήθησε τους Λέικερς…

Ο Ντέιβις έπαιξε μόλις 17 λεπτά ως βασικός και στη συνέχεια έβαλε τη φόρμα του για να δει το υπόλοιπο ματς. Ήταν φανερά επηρεασμένος από την απουσία σχεδόν 2,5 μηνών μένοντας στους τέσσερις πόντους με 2/10 σουτ (0/2 βολές) και οι Μάβερικς του εξαιρετικού Λούκα Ντόντσιτς πήραν τη νίκη με 115-110, φτάνοντας τους Μπλέιζερς στην πολύτιμη 6η θέση της δυτικής περιφέρειας!

Η θέση αυτή, θυμίζουμε, δίνει απευθείας πρόκριση στα πλέι οφ κι αποφυγή των “play-in” αγώνων.

Ο Λούκα άγγιξε το τριπλ νταμπλ μετρώντας 30 πόντους, εννιά ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ με τους Μάβερικς να κρατάνε το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο και να αντέχουν στην αντεπίθεση των Λέικερς στην τελευταία περίοδο. Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις πρόσθεσε 19 πόντους αλλά αποχώρησε τραυματίας, χαλώντας τη χαρά της νίκης για τους Μαβς.

Οι Λέικερς είχαν για κορυφαίο τους σκόρερ τον Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ με 29 πόντους (6/12 τρίποντα) που ήταν το ρεκόρ σεζόν του, ενώ υπέροχο παιχνίδι έκανε ο Ντένις Σρέντερ με 25 πόντους (9/13 σουτ) και 13 ασίστ. Ο Αντρέ Ντράμοντ θύμισε το… γνωστό Ντράμοντ έχοντας 14 πόντους και 19 ριμπάουντ (3 μπλοκ), αλλά οι Λέικερς δεν άντεξαν.

Μέχρι να γυρίσει σε φουλ λεπτά ο Ντέιβις και φυσικά να επιστρέψει ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, οι Λέικερς παραμένουν ευάλωτοι και για αυτό το λόγο έχουν σχεδόν σίγουρα αποχαιρετήσει το αβαντάζ έδρας, καθώς βρίσκονται στην 5η θέση με διαφορά 4,5 νικών από τους τέταρτους Νάγκετς του Νίκολα Γιόκιτς.