ΝΒΑ: Οι Σέλτικς σταμάτησαν τους Σανς- Μείωσαν τη διαφορά οι Μπακς (αποτελέσματα, βαθμολογία)

2021-04-23T08:48:45+00:00 2021-04-23T08:51:20+00:00.

23/Apr/21 08:48

Οι Σανς βάζουν 114 πόντους μέσο όρο φέτος. Ε, οι 86 στους οποίους οι Σέλτικς τους σταμάτησαν δεν θα μπορούσαν να είναι αρκετοί για να περάσουν από τη Βοστόνη…

Ο Κέμπα Ουόκερ ήταν εξαιρετικός με 32 πόντους στο ενεργητικό του (5/11 τρίποντα) κι οι Σέλτικς σταμάτησαν τους Σανς χάρη στην άμυνα τους, παίρνοντας τη νίκη με 99-86 στη Βοστόνη.

Οι Σέλτικς πήραν από το πρώτο ημίχρονο μία διαφορά 16 πόντων και παρά το άθλιο παιχνίδι του ηγέτη τους, Τζέισον Τέιτουμ, που έμεινε στους 15 πόντους με 3/17 σουτ (8/8 βολές, 11 ριμπάουντ), δεν δυσκολεύτηκαν τελικά να νικήσουν τη δεύτερη καλύτερη ομάδα του ΝΒΑ πίσω από τους Τζαζ! Και να φανταστείτε πως δεν αγωνίστηκε ο Τζέιλεν Μπράουν για τους Σέλτικς που με οκτώ νίκες στα τελευταία δέκα παιχνίδια κρατάνε την 6η θέση που οδηγεί απευθείας στα πλέι οφ, αλλά η διαφορά από τους έβδομους Χιτ είναι στη μόλις μία νίκη.

Ο Κρις Πολ ήταν και πάλι ο κορυφαίος των Σανς με 22 πόντους, οκτώ ριμπάουντ κι άλλες τόσες τελικές πάσες, αλλά δεν βοήθησε ο Ντέβιν Μπούκερ που αποβλήθηκε με έξι φάουλ σε μόλις 26 λεπτά συμμετοχής (15π.).