Μάικ Τζέιμς: Πρωταγωνιστής στην τέταρτη περίοδο, ρεκόρ καριέρας στις ασίστ! (Video)

2021-04-28T08:12:49+00:00 2021-04-28T08:12:49+00:00.

28/Apr/21 08:12

Ποιος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Νετς στην τέταρτη περίοδο όταν και “καθάρισαν” με μικρή ανατροπή τους Ράπτορς; Ο Μάικ Τζέιμς!

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού και της ΤΣΣΚΑ, ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με οκτώ ασίστ και πέτυχε και τους 11 πόντους του στην τελευταία περίοδο, πρωταγωνιστώντας στη νίκη των Νετς με 116-103 επί των Ράπτορς, σε ένα καταιγιστικό διάστημα για τους πρωτοπόρους της ανατολικής περιφέρειας. Είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση της στα πλέι οφ του ΝΒΑ.

Οι Νετς επικράτησαν με 36-20 στην τέταρτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ο Τζέιμς πέτυχε τους 11 πόντους του (4/5 σουτ, 1/1τριπ., 2/2βολ.), έπαιξε και στα 12 λεπτά αφού ο Κάιρι Ίρβινγκ βρέθηκε σε κακή βραδιά, ενώ μοίρασε τις περισσότερες από τις οκτώ ασίστ του! Ο Τζέιμς πρόσθεσε τρία ριμπάουντ και δεν έκανε ούτε ένα λάθος σε 21 λεπτά συμμετοχής!

Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό πως, ο Ίρβινγκ ήταν ο μοναδικός παίκτης των Νετς που δεν πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων! Ποιος; Ο Ίρβινγκ. Έμεινε στους εννιά με 3/13 σουτ, αλλά τον… κάλυψε ο Τζέιμς.

Ο Τζεφ Γκριν μέτρησε 22, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 17, τους επτά στην τέταρτη περίοδο, όταν οι Νετς το γύρισαν από το 90-84 χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 16-2. Άλλους 17 έβαλε ο Μπλέικ Γκρίφιν ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ στους 16 σταμάτησε ο Τζο Χάρις με 4/9 τρίποντα.

Οι Νετς έχουν τώρα τρεις σερί νίκες και τέσσερις στα τελευταία πέντε ματς, περιμένοντας την επιστροφή του Τζέιμς Χάρντεν που σίγουρα θα μειώσει την παρουσία του Μάικ Τζέιμς.

Ο Κάιλ Λάουρι έβαλε 24, ο Ανουνόμπι πρόσθεσε 21 και σπουδαία παρουσία είχε ένας άλλος “δικός” μας, ο Κεμ Μπιρτς, που ξεκίνησε και πάλι βασικός και είχε 13 πόντους και 14 ριμπάουντ. Οι Ράπτορς έπεσαν ακόμα πιο χαμηλά, απέχουν 1,5 νίκη από το play-in τουρνουά και τα πράγματα δυσκόλεψαν.