ΜΥΘΙΚΟΣ Τέιτουμ με 60 πόντους, ανατροπή έπος από το -32 οι Σέλτικς (Video)

2021-05-01T08:36:37+00:00 2021-05-01T08:36:37+00:00.

01/May/21 08:36

Ο Τζέισον Τέιτουμ έκανε το παιχνίδι της ζωής του, το κορυφαίο παιχνίδι στην ιστορία των Σέλτικς μαζί με τον Λάρι Μπερντ!

Ο Τζέισον Τέιτουμ ισοφάρισε το ρεκόρ ιστορίας των Σέλτικς με 60 πόντους , κάτι που μόνο ο τεράστιος Λάρι Μπερντ έχει πετύχει στην πλούσια ιστορία του οργανισμού και οδήγησε την ομάδα του σε μία ανατροπή έπος από το -32 με τους Σπερς με 143-140 στην παράταση!!!

Ο Τέιτουμ πήρε την ομάδα του πάνω του που βρέθηκε στο -32 στο πρώτο ημίχρονο. Ο Τέιτουμ έκανε εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας συνολικά 5/7 τρίποντα, 15/17 βολές και 20/37 συνολικά σουτ σε 45 μοναδικά λεπτά παρουσίας του στο παρκέ. Φυσικά πέτυχε ρεκόρ καριέρας (από 53 που είχε πετύχει φέτος από τις 9 Απριλίου), μεταξύ αυτών είχε 21 στην τέταρτη περίοδο κι άλλους δέκα στην παράταση.

“Ο μπαμπάς σου είναι πολύ… κακός”, είπε ο Τρίσταν Τόμπσον στο γιο του Τέιτουμ που ήταν αγκαλιά του μετά το τρομερό, ιστορικό ρεκόρ του 23χρονου φόργουορντ που με δικούς του πόντους υπέγραψε τη νίκη των Σέλτικς στην παράταση, σοκάροντας τους Σπερς που είχαν στα χέρια τους μία σίγουρη νίκη με 32 πόντους. Έτσι νόμιζαν.

Ο Τζέιλεν Μπράουν μέτρησε 17 πόντους με ένα σημαντικό τρίποντο 16,7” πριν τη λήξη της παράτασης αλλά είχε 5/24 σουτ (!) και 4/12 τρίποντα. Δηλαδή μόλις 1/12 δίποντα.

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν είχε 30 πόντους και 14 ασίστ (μόλις 7/21 σουτ), ενώ ο Ντεζούντε Μάρεϊ πέτυχε 24 πόντους, οκτώ ασίστ κι οκτώ ριμπάουντ. Με 24 πόντους τέλειωσε το ματς και ο Λόνι Ουόκερ. Οι Σπερς έμειναν στην 9η θέση με αρκετή απόσταση (3,5 νίκες) από τους 11ους Πέλικανς για το play-in τουρνουά.